Tema broja
SOCIJALNA DRŽAVA I SOCIJALNA PRAVDA
SINIDIKATI I POLITIČKE STRANKE U TRANZICIJI – SLUČAJ SRBIJE
Sažetak
Analiza toka uspostavljanja stranačkog i sindikalnog pluralizma, kao i međusobnih odnosa sindikata i političkih stranaka u zemljama tranzicije ukazuje na neke zajedničke imenitelje ovog procesa. Pre svega, sve zemlje tranzicije su, kao i u drugim oblastima i aspektima političkih, ekonomskih i socijalnih reformi i na ovom planu, u većoj ili manjoj meri kopirale iskustva i praksu odnosa sindikata i političkih stranaka razvijenih zemalja. Međutim, upravo složenost i izuzetna osetljivost ovog procesa je veoma jasno, u mnogim tačkama na pojavnoj ravni, potvrdila i upozorila da se istorija ne ponavlja, odnosno da kopiranje tako složenih i konfliktnih društvenih procesa i odnosa, kao što su odnosi sindikata i političkih stranaka nije moguće, jer realni sadržaj i dometi ovih procesa zavise od stvarnih reformskih kapaciteta i realne društvene moći sindikata i političkih stranaka. To proističe iz nespornog iskustva danas razvijenih demokratskih zemalja, prema kome su političke stranke i sindikati, ključni pokretači političkog života društva. To znači, što je potvrdilo iskustvo neuspešnih zemalja tranzicije, da su sindikati i političke stranke koje nisu imale potrebnu društvenu moć, umesto da budu motorna snaga promena i sami postali zarobljenici ograničavajućeg, nedemokratskog društvenog okruženja.
Reference
- Агенција за истраживање јавног мњења „Фактор Плус“, Београд, 2006.
- Андрић, Ч.: Синдикална организованост у Србији, Михаиловић, С. (ед). „Синдикати Србије – од сукоба ка сарадњи“, Београд, Freidrich Ebert Stiftung и Центар за социјалдемократске студије, 2001.
- Антонић, С., Јовановић, М., Маринковић, Д.: Србија између популизма и демократије, Институт за политичке студије, Београд, 1993.
- Антонић, С.: О карактеру власти Слободана Милошевића, Институт за политичке студије, Београд, 1996.
- Арандаренко, М.: Приватизација, тржиште рада и синдикати, у Зборнику Улога синдиката у у процесу приватизације, Центар за образовање и истраживања УГС „Независност“, 1999.
- Distability and employment in Central and Eastern European countries, ILO CEET, Budapest, 1994.
- Документација Већа савеза синдиката Србије
- Документација УГС „Независност»
- Документација III Конгреса, Документациони центар АСНС, Београд
- Група аутора: Промене вредности и транзиција у Србији – поглед у будућност, Зборник радова са Округлог стола, Институт друштвених наука и Фондација Фридрих Еберт, Београд, 2003.
- Grint, K.: The Sociology of work, Polity Press, Cambridge, UK, 2003.
- Хејвуд, Е.: Политика, Клио, Београд, 2004.
- Маџар, Љ.: The challenge of globalisation in the times of change reflections of intriguing book, Зборник, Глобализација и транзиција, Институт друштвених наука, Београд, 2001.
- Маринковић, Д.: Индустријски односи, Мегатренд Универзитет примењених наука, Београд, 2006.
- Маринковић, Д.: Штрајкови у Србији 1991-1996, Институт за политичке студије, Београд, 1998.
- Мијатовић, Б.: Општи преглед транзиције, у: Беговић, Б. и други, „Четири године транзиције у Србији“, Центар за либерално демократске студије, Београд, 2005.
- Орловић, С.: Политичке партије и моћ, Југословенско удружење за политичке науке и Чигоја штампа, Београд, 2002.
- Ристић, З., Ђукић, П.: Стратегија деловања УГС „Независност“ у прецесу приватизације, радни материјал, Документација УГС „Независност“
- Саопштење РЗС, Београд, 2007.
- Waddington, J., Hoffman,: Trade unions in Europe Facing challenges and searching for solutions, ETUI, Brussels, 2003.