МЕЂУНАРОДНИ ОДНОСИ И АКТУЕЛНЕ ГЕОПОЛИТИЧКЕ АЛТЕРНАТИВЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

ПОСЛЕ БИОПОЛИТИКЕ – ПРАВА ДЕМОКРАТИЈА КАО „СВЕТ ЖИВОТАˮ XXI ВЕКА

У овом чланку аутор најпре разматра различите аспекте савременог неолиберализма као биополитике посебно рефлектујући питање криптодемократије на крају XX као и у првим деценијама XXI века. У том светлу, анализирају се дивергентне форме „либералне демократијеˮ као процедуралне демократије која се појављује као примарни услов могућности за биополитички неототалитаризам. У другом делу рада, формалној демократији супротставља се појам „праве демократијеˮ via садржинске демократије која се превасходно артикулише као политика локалног тј. политика места и политика времена. Паралелно се апострофира релевантност образовања за истинску демократију као и структурална релација политичког и нормативног елемента. Права демократија као самоодређење народа испоставља се као потенцијал за реализацију политичког субјективитета и суверенитета. Овај процес обележен је и формирањем специфичног Sittlichkeit-а тј. садржинска демократија манифестује се кроз мноштво форми „света животаˮ које израњају из историје, традиције и високе културе. Тако народни живот као демократски живот са свим његовим особеностима отвара простор за хоризонте новог хуманизма у XXI веку и у исти мах се конституише и као темељ за рестаурацију homo politicus-a.

• Arendt, Hannah. 2017. The Origins of Totalitarianism. New York: Andesite Press.
    • Agamben, Giorgio. 2021. Where Are We Now. Maryland: Rowman & Littlefield Publishers.
    • Badiou, Alain. 2006. Polemics. New York: Verso.
    • Badiou, Alain. 2012. The Rebirth of History: Times of Riots and Uprisings. New York: Verso.
    • Bernstein, Richard. 2006. The Abuse of Evil. New York: Polity Press.
    • Denin, Patrik. 2019. Zašto liberalizam propada. Beograd: Albatros Plus.
    • Derrida, Jacques. 2006. Spectres of Marx. London: Routledge.
    • Foucault, Michel. 2010. The Birth of Biopolitics. London: Palgrave Macmillan.
    • Guehenno, Jean-Marie. 1993. La fin de la democratie. Paris: Flammarion.
    • Habermas, Jurgen. 2015. Between Facts and Norms. New York: Polity Press.
    • Handke, Peter. 2020. Zimsko putovanje do reka Dunava, Save, Morave i Drine ili Pravda za Srbiju. Beograd: Večernje novosti.
    • Heller, Agnes. 1996. Puntscher Riekmann, Sonja, eds. Biopolitics. The Politics of the Body, Race and Nature. Vienna: European Centre.
    • Hesiod. 2009. Theogony and Works and Days. Oxford: Oxford University Press.
    • Husserl, Edmund. 1970. The Crisis Of European Sciences and Transcedental Phenomenology. Evanston: Northwestern University Press.
    • Kagan, Robert. 2009. The Return of History and The End of Dreams. New York: Vintage.
    • Koljević, Bogdana. 2009. „Smisao političkog i novi počeci kod Hane Arent.ˮ Srpska politička misao (2): 263‒276.
    • Levinas, Emmanuel. 1969. Totality and Infinity. Ann Arbor: XanEdu Publishing.
    • Laughland, John. 2008. A History of Political Trials. Peter Lang: Oxford.
    • Marcuse, Herbert. 2012. One Dimensional Man. Boston: Beacon Press.
    • Marx, Karl. 2012. Werke Band 40. Berlin: Dietz Verlag.
    • Mouffe, Chantal. 2009. The Democratic Paradox. New York: Verso.
    • Ranciere, Jacques. 2021. On the Shores of Politics. New York: Verso.
    • Rawls, John. 2005. Political Liberalism. New York: Columbia University Press.
    • Žižek, Slavoj. 2022. „Heroes Of The Apocalypse.ˮ Project Syndicate. Last access December 26, 2022. https://www.project-syndicate.org/onpoint/european-response-to-ukraine-war-test-for-climate-other-crises-by-slavoj-zizek-2022-05.
периодика Српска политичка мисао 1/2023 1/2023 УДК 321.7(100)''21'' 65-80