ИЗАЗОВИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ ДЕЦЕ КАО ПОСЕБНО ОСЕТЉИВЕ ГРУПЕ СТАНОВНИШТВА

ЕВАЛУАЦИЈА ЗАДОВОЉСТВА ВОЛОНТЕРА ПСИХОДРАМСКИМ ГРУПАМА “ПОМОЋ ПОМАГАЧИМА“

Циљ рада је да прикаже резултат евалуације задовољства волонтера психодрамским групама “Помоћ помагачима” (ПП) у програму “Старији брат, старија сестра” (СБСС). Програм СБСС је програм спољне подршке деци у којем један волонтер студент, кроз успостављен трајни негујући однос и интеракцију, детету пружа психосоцијалну помоћ током периода од 20 месеци. ПП представљају групу активности психо-социјалне подршке волонтерима на програму СБСС. Психодрамски сусрети се одвијају просечно једном у два месеца у трајању од 2,5 сата, а примењује се метод рада са групом. ПП је заснован на теоријама и перспективама: превенција викаријанске трауме и синдрома изгарања, перспектива социјалног рада у успостављању позитивног односа са клијентом, теорија осећајног везивања, перспектива снага, теорија о менторском раду, антипочињавајућа и антидискриминативна перспективе. Подаци о задовољству корисника ПП и појединим аспектима ПП прикупљани су на основу одговора волонтера у Завршном извештају. У евалуацији је учествовало 33 волонтера програма СБСС. На скали од 1 до 10 оценили су услугу просечном оценом 9,26 за сва четири циклуса. Појединачно посматрајући сваки циклус: први циклус са 9.8, други са 9.7, трећи циклус са 7.9, четврти са 9.3. Најважније им је Подршка групе и Размена искуства. Највише предлога је било да сусрети буду чешћи, редовнија посећеност волонтера и боља усклађеност термина група са обавезама волонтера.

• Ајдуковић, Марина и Цајверт Лиља, Супервизија у психосоцијалном раду, Друштво за психолошку помоћ, Загреб, 2014, стр. 14-24, 359-376.
    • Борјанић, Емина, “Викаријанска трауматизација и професионалци у систему социјалне заштите деце и младих”, Социјална политика, 2016, 1/2016., год. 51, стр.77-98.
    • Бранковић, Ива, Шарац, Нада, Живанић, Светлана, Супервизија у центру за социјални рад – Приручник за супервизоре, Завод за социјалну и дјечју заштиту, Подгорица, 2017.
    • Бургунд, Анита, “Синдрома изгарања у помажућим професијама”, Социјална мисао, 2010, број 2, стр.111-120.
    • Вулевић, Гордана, Помоћ помагачима, Save The Children UK, Београд, 2002.
    • Ђурић, Зоран, Вељковић, Јасна и Томић, Миомир, Psychodrama – A Beginner’s Guide, Jessica Kinsley Publishers, London and Philadelphia, 2006.
    • Жегарац, Невенка, Од проблема до прилика у вођењу случаја. Приручник за практичаре, Центар за истраживања у социјалној политици и социјалном раду, Факултет политичких наука, Београд, 2016, стр.193-194.
    • Јалом, Ирвин и Лешћ, Молин (2013). Теорија и пракса групне психотерапије. Психополис институте, Нови Сад.
    • Gal, Reuven, “Colleagues in distress: `helping the helpers’”, International Review of Psychiatry, 1998, 10, pp.234-238.
    • Grossman, J.B., & Tierney, J.P. (1998). Does mentoring work? An impact study of the Big Brothers Big Sisters program. Evaluation Review22, 403-426.
    • Nuttman-Schwartz, Orit, Dekel, Rachel. Training Students for Shared Traumatic Reality. Social work, Volume 53, Number 3, July 2008, pp 279-281.
    • Payne, Malcolm, Савремена теорија социјалног рада. Филозофски факултет Универзитета у Бањалуци, 2001, стр.183-203.
    • Половина, Нада, “Осећајно везивање: теорија, истраживања, пракса”, Зборник Института за педагошка истраживања, Београд, 2005.
    • Ruch, Gillian, Ward, Adrian and Turney, Danielle, “Relationship-Based Social Work: Getting to the Heart of Practice”, Jessica Kingsley Publishers, 2010.
    • Ruch, Gillian, “Where Have All the Feelings Gone? Developing Reflective and Relationship-Based Management in Child-Care Social Work, British Journal of Social Work, 2012, vol. 42, pp.1315-1332.
    • Tierney, J.P., Grossman, J.B., & Resch, N.L. (1995). Making a difference: An impact study of Big Brothers/Big Sisters. Philadelphia: Public/Private Ventures.
периодика Социјална политика 2/2020 2/2020 УДК 364.4-058.862(497.11) 95-115