- Naslovna
- Istraživači
- Dragan Mlađan
Dragan Mlađan
Kriminalističko-policijska akademija, Beograd

ORUŽANA POBUNA - PROBLEM BEZBEDNOSTI DEMOKRATSKE DRŽAVE
Ovaj rad je pokušaj autora da definiše unutrašnju oružanu pobunu kao sukob koji opasno narušava kapacitet sistema bezbednosti demokratske države. U srpskom jeziku reč «sukob» znači: «oprečnost», «razmimoilaženje suprotnih gledišta (interesa)», «spor», «svađa», «neprijateljski oružani sudar», «okršaj» i sl. Osnove filozofskog shvatanja sukoba postavio je Heraklit. Sve se neprekidno menja i svaka promena predstavlja sredinu između dva suprotna stanja. Sukob je opšta pojava i sve se rađa u sukobu i nužnošću. Savremene teorije o društvenim sukobima mogu se klasifikovati na one koje sukobe shvataju kao patološko stanje društvenog organizma, ili kao činjenicu života pojedinaca i kolektiviteta, kao i teorije koje izučavaju sukobe kao proces ili određeno stanje. Unutrašnja oružana pobuna spada u sukobe srednjeg intenziteta sa težnjom da preraste u građanski rat ili ustanak. Međutim, savremeno pravo podvlači razliku između pobune i građanskog rata. Savremeni sistem međunarodnog prava pobunu smatra unutrašnjom stvari države i u njenoj je isključivoj nadležnosti. Dakle, pobuna predstavlja odloženu vojnopolitičku aktivnost usmerenu ka ostvarivanju potpune ili delimične kontrole resursa zemlje upotrebom neregularnih oružanih snaga ili ilegalnih političkih organizacija.

POLITIKA MEĐUNARODNE SARADNJE REPUBLIKE SRBIJE U VANREDNIM SITUACIJAMA
Ovaj rad je pokušaj autora da istraži sistem i normativna dokumenta međunarodne saradnje u vanrednim situacijama, kao i politiku međunarodne saradnje Republike Srbije u toj oblasti. U ovom radu se objašnjavaju načini međunarodne saradnje i udruživanja u oblasti vanrednih situacija prirodnog i tehničko-tehnološkog karaktera. Pošto za vanredne situacije državne granice predstavljaju poroznu sredinu, međunarodna saradnja je neophodna. U cilju unapređenja vlastitih znanja, zajedničkog delovanja u slučaju vanrednih situacija i obavljanja poslova humanitarne prirode, države formiraju međunarodne organizacije i udruženja, ili postaju njihove članice. Republika Srbija, posle svih kriza kroz koje je prošla u proteklom periodu, čini značajne napore na uspostavljanju i unapređenju nacionalnog sistema zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, kao i međunarodne saradnje u toj oblasti.

VANREDNE SITUACIJE U MEĐUNARODNOM PRAVU – NOVA OBLAST MEĐUNARODNOG JAVNOG PRAVA
Autori u radu analiziraju i obrazlažu stav koji se odnosi na formiranje nove oblasti međunarodnog javnog prava-prava vanrednih situacija. Posebno se istražuju i definišu etape razvoja i stvaranja međunarodne saradnje u oblasti prirodnih nepogoda i udesa koji stvaraju vanredne situacije koje mogu biti i katastrofalnih razmera. Pri tome se pravi razlika između međunarodne i regionalne saradnje. Autori obrazlažu gledište da se prirodne nepogode i tehnogeni udesi kao vanredne situacije, trebaju u ovoj oblasti međunarodnog prava posmatrati kao jedinstveni objekat, i da su odvojeni od vanrednih situacija socijalnog porekla – rata. Takođe, u radu se prezentira klasifikacija izvora – dokumenata, principa i pravne regulative razmatrane oblasti – međunarodnog prava vanrednih situacija.