Izaberi jezik:

OGLEDI

ZAŠTO (NI)SU LIBERALI – G17 PLUS I LDP? IZNOVA O „KRHKOJ LIBERALNOJ VERTIKALI“ U SRPSKOJ POLITICI

Analiza je usmerena na davanje odgovora na pitanje da li se i u kojoj meri dve relevantne parlamentarne političke stranke G17 Plus i Liberalno demokratska partija (LDP) zaista mogu označiti kao liberalne, budući da se one tako deklarišu i samorazumevaju. Da bi se dao odgovor na ovo pitanje autor ukratko izlaže ključne tendencije inkorporacije Zapadne liberalne ideološke matrice u post-komunističkim zemljama Centralno-Istočne Evrope. Poseban naglasak u analizi je stavljen na preteče današnjih liberalnih partija u Srbiji na tzv. „anarholiberale“ pro-reformski orijentisane komunističke lidere koji su krajem 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog veka pokušali da u ekonomiji sprovedu modernizacijski projekat laisseizfaire, pro-tržišno orijentisanih reformi. Autor ukazuje na činjenicu diskontinuiteta u održanju tzv. „liberalne vertikale“ da su liberalno orijentisani političari i liberalno orijentisana politika u Srbiji gotovo potpuno utihnuli na političkoj sceni Srbije u poslednje tri decenije XX veka, nakon pada srpskih anarho-liberala, 70-ih godina. Tek će u drugoj deceniji obnove partijskog pluralizma sa pojavom dve partije koje su predmet ovog rada G17 Plus i LDP liberalna opcija ponovno početi da se rehabilituje, da se iznova redefiniše i promoviše na političkoj sceni Srbije. Analiza programskih odrednica ovih dveju partija u odnosu na temeljne vrednosti liberalizma: nemešanje države, princip građanstva, slobode i tržišne ekonomije pokazala je da je G17 Plus uspela da koncipira ideološki konzistentnu (neo)liberalnu legitimacijsku matricu, dok je LDP iskazao neuobičajenu meru eklekticizma, čak i neočekivanih ideoloških devijacija. Od kojih su ilustrativni anarhistički animozitet koji ova partija izražava prema državi i njenim institucijama, i zalaganje za sprovođenje korektivne pravde lustracije, koja su pre simptomatična za revolucionarne partije ortodoksne levice. U tom smislu se LDP može označiti kao „anarho-liberalna“ stranka, dok su G17 Plus, u ideološkom smislu „neo-liberali“ U domenu ekonomskog programa, obe se partije kreću u orbiti socijal-liberalizma.

1. Антонић Слободан, (2009), Елита, грађанство и слаба држава. Србија после 2000, Београд: Службени гласник (друго издање)
    2. Beveridge William, (1945), Why I am a Liberal?, London: Jenkins
    3. Beveridge William, (1944), Full Employment in a Free Society: A Рeport, Lon­don: Allen and Unwin
    4. de Рuggiero Guido, (1981), The History of European Liberalism, Glocester, Mass.: Peter Smith
    5. Ђукић Славољуб, (1990), Слом српских либерала: Технологија политичких обрачуна Јосипа Броза, Београд: Филип Вишњић
    6. Gray, John (1989), Liberalism, Minneapolis: University of Minnesota Press.
    7. Hall Stuart, (1986), “Variants of Liberalism”, in: Politics and Ideology, Donald James, Hall Stuart (eds.), Milton Keynes: Open University Presss
    8. Hanley Sean, (1999). “The New Рight in the New Europe? Unravelling the Ideo­logy of “Czech Thatcerism”, Journal of Political Ideologies, 4 (2), 163-189
    9. Koštunica, Čavoški (1985), Party Pluralism or Monism: Social Movements and the Political System in Yugoslavia 1944-1949, Boulder: East European Mono­graphs
    10. Mill John Stuart, (1986), On Liberty, London: Penguin Books