ОБНОВА СРБИСТИКЕ - НАУЧНЕ ПОЛЕМИКЕ, ОСВРТИ И ПРИКАЗИ

ЗА УСТАНОВЉЕЊЕ И ОЗВАНИЧЕЊЕ СРБИСТИКЕ

У систему славистике као научне филолошке дисциплинe пре три деценије није постојао подсистем са именом србистика. Постојао је подсистем сербокроатистика (за oбласт проучавања језика) и југославистика (за област проучавања књижевности). То је потврђено у књизи Предрага Пипера Увод у славистику објављеној у Београду 1991. године (Пипер 1991, 8). Исте године када и Пиперова, изашла је књига Радмила Маројевића Ћирилица на раскршћу векова и у њој је, само на једном месту, поменуто име србистика (Маројевић 1991, 131). Пет година касније, на Филолошком факултету у Бeограду одржан је симпосион Сопоставительные, типологические и сравнительно-истортичские исследования русского и других языков (25-29. септембра 1996). У оквиру овог научног скупа организован је у Новом Саду oкругли сто Русский язык. Руссистика. Сербский язык. Сербистика. На тражење чувеног руског лингвисте академика Ољега Трубачова, учесника симпосиона, oкругли сто је одржан у Гимназији „Јован Јовановић Змај“ ради сећања на славног Павела Јозефа Шафарика, који је био професор и директор Српске православне велике гимназије у Новом Саду (1819-1833) а чију традицију наставља садашња, популарно звана, Јовина или Змајева гимназија. Павел Јозеф Шафарик је био један од носећих стубова у развоју славистике и србистике у првој половини 19. века. Овом приликом, професор Методологије проучавања књижевности на Филозофском факултету у Новом Саду Петар Милосављевић поднео је реферат Србистика – стање и перспективе који је потом објављен као Поговор у његовој књизи Срби и њихов језик (Приштина 1997). Исте 1996. године, представник нове историографске школе у Срба Јован И. Деретић основао је у Чикагу Институт за србистику који није био дугог века јер се његов оснивач убрзо вратио у Србију.

• Брборић, Бранислав. 2001. С језика на језик. Београд
    • Брборић, Бранислав, Јован Вуксановић и Радојко Гачевић (прир.). 2006. Српски језик у нормативном огледалу, Београд
    • Грковић-Мејџор Јасмина и Виктор Савић (ур.). 2016. Српски молитвеник. 1512 – 1942 – 2012. Споменица Милану Решетару, Београд: САНУ и Фонд „Ђорђе Зечевић“ за унапређење и заштиту ћириличког писма.
    • Историја једне утопије, 2018. Београд: Catena mundi
    • Ковачевић, Милош. 2000. ,,Шта је то и куда иде српски језик“, часопис Рашка, 34-35.
    • Маројевић, Радмило. 1991. Ћирилица на прелому векова, Београд
    • Пипер, Предраг. 1991. Увод у славистику, Београд
    • Милосављевић, Петар. 1995. Српски национални програм и српска књижевност. Народна и универзитетска књижница
    • Милосављевић, Петар. 1996. Систем српске књижевности. Trebnik.
    • Милосављевић, Петар. 1997. Срби и њихов језик, Trebnik.
    • Милосављевић, Петар. 2006. Српско питање и србистика, зборници радова.
    • Милосављевић, Петар. 2007. Идеје југословенства и српска мисао. Knjigotvornica Logos.
    • Михајловић, Синиша. 2020. Путевима нестајања, Нови Сад: Беседа.
    • Службени гласник Републике Србије, број 45/1991.
    • Стијовић, Раде. 2021. ,,Нови том Речника српског језика“, Политика, 6. фебруар 2021.
    • Pavletić, Vlatko. 1963. Hrvatski pjesnici između dva svjetska rata. Beograd: Biblioteka antologija jugoslovenske književnosti
периодика Политичка ревија 3/2021 3/2021 УДК 811.163.41'27 293-308