Izaberi jezik:

AKTUELNO

STAVOVI UČENIKA I STUDENATA DOBOJSKE REGIJE PREMA SLOBOMIR P UNIVERZITETU I DRUGIM PRIVATNIM FAKULTETIMA U REPUBLICI SRPSKOJ

Stav maturanata i studenata dobojske regije prema privatnim fakultetima je podjeljen i razlikuje se od slučaja do slučaja. Najveći dio učenika je slabo informisan o privatnim fakultetima, ima indiferentan prema njima i orijentisan je ka državnim fa­kultetima. To je izraženije kod gimnazijalaca nego kod tehničara. Za većinu maturanata, pri izboru fakulteta je najbitnije da studiraju ono što ih interesuje, a zatim da mogu pronaći posao sa tim zanimanjem. Postoji izvjestan strah kod mladih da diplome privatnih fakulteta neće biti priznate ili jednako cijenjene pri zapošljavanju. Ipak, jedan dio mladih je spreman da studira na privatnim fakultetima i oni imaju svoje razloge za takvu odluku. Oni prepoznaju kvalitet i novi, moderniji pristup studiranju i studentima koji se pokušava uspostaviti na nekim privatnim fakultetima. Nadamo se da će se iz mase fakulteta izdvojiti oni koji će pomjerati standarde u visokom obrazovanju i izrasti u značajne obrazovne i naučne ustanove na našim prostorima.

1. 2007. Млади и европске ттеграције Босне и Херцеговине, процјена развоја људских ресурса за потребе европских ин-теграција, www.mladi.gov.ba.
    2. Тановић Ламија 2005. „Реформа високог образовања у БиХ – Болоњски процес’’ у: Прилози за педагошко-андрагошку праксу науниверзитету ДЕС, Сарајево
    3. „Поништене 294 дипломе’’, Независне новине, 06.02.2007.
    4. „Министар Касиповић: И даље потребне промјене у образовању’’, 14.01.2008, www.cy-pc.opr/BMjecTM.nxn?TacK=npeBMew&Hewc_ ид=69
    5. Ђипа Дино ур. 2008. Анализа положаја младих и омладинског сектора у БиХ, Prism Research, Сарајево
    6. „На врху универзитет’’, www.патриотмагазин.цом/архива/0095/ медиа/0003.хтм
    7. „Конституисан Савјет за развој високог образовања и осигурање квалитета’’, Глас Српске, 17.01.2008.
    8. „Дипломе без покрића’’, Нови Репортер, бр. 151, 01.02.2006.
PERIODIKA Politička revija 4/2008 УДК: 378.4(497.6):316.653 1163-1180