Tema broja
OGLEDI O SRBIJI
SRBIJA PRED IZAZOVIMA
Sažetak
Glavni cilj ovog članka je da pokaže da su neka pitanja mnogo kompleksnija nego što izgledaju. Glavni metod koji autor koristi u ovom članku jeste metod analize sadržaja. Autor u ovom članku raspravlja o dva problema: članstvo u Evropskoj uniji i politički i institucionalni izazovi naše zemlje. U ovoj analizi autor pokazuje da demokratski odnosi između i unutar zemlje nisu uvek demokratski. Evropska unija ima ne-demokratski pristup prema zemljama koje pokušavaju da postanu njene članice. Naša zemlja se, takođe, suočava sa unutrašnjim izazovima. Građani naše zemlje imaju nizak nivo poverenja u naše političare, ne postoji politička kultura koja je neophodna za demokratski razvoj. Ukoliko naša zemlja želi da savlada ove probleme naši političari moraju da shvate da se pitanje Srbije mora rešavati unutar granica. Niko neće rešiti naše probleme. Mi moramo da razvijemo izvestan nivo odgovornosti koji je neophodan za demokratiju. Ukoliko ne shvatimo ovo na vreme možemo upasti u ozbiljne nevolje.
Reference
- Гоати, В., У Србији неће више бити места за мале странке, 31. 08. 2009., www.e-novine.com.
- Грк, С., “Србија у зони рецесионог сумрака’’, Српска политичка мисао, стр. 149-170,
- Институт за политичке студије, Београд, 1/2009.
- Јанев, И., ‘’Косово после проглашења независности’’, Српска политичка мисао, стр. 211-222, Институт за политичке студије, Београд, 3/2008.
- Јовановић, М., Политичке институције у политичком систему Србије, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Кнежевић, М., ‘’Варка европске хармоније’’, Српска политичка мисао, стр. 57-86 Институт за политичке студије, Београд, 4/2008.
- Кнежевић, М., ’’Србија у закаснелој евроинтеграцији’’, Србија: политички и инстутуционални изазови, стр. 279-321, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Кољевић, Б., ‘’Државно питање Србије’’, Србија: политички и инстутуционални изазови, стр. 7-19, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Маринковић, Д., ‘’Синдикати и политичке странке у транзицији’’, Политичка ревија, стр. 39-61, Институт за политичке студије, Београд, 2/2009.
- Матић, М., Либерализам, популизам и демократија, Институт за политичке студије, Београд, 2005.
- Милошевић, З., Куповина државе, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- McLean, L., ‘’Политичке партије и кампање’’ 21 прича о демократији, група аутора, стр. 107-113, Центар за грађанско образовање, Подгорица, 2005.
- Попов, Ч., ‘’Посустало српство’’, Хвосно, бр. 58, О Михољдану,
- Радоњић., Р. Демократија, Центар за грађанско образовање, Подгорица, 2004.
- Суботић, М., Српско питање данас, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Уљаревић Д., ‘’Значај и улога толеранције у демократском друштву’’, 21 прича о демократији, група аутора, стр. 23-35, Центар за грађанско образовање, Подгорица, 2005.
- Шушњић, Ђ., Дијалог и толеранција, Чигоја штампа, Београд, 1997.