Тема броја
КРИТИКА НЕОЛИБЕРАЛИЗМА И ТЕОРИЈЕ ЉУДСКИХ ПРАВА
СЛОБОДА У УСЛОВИМА РОВИТЕ МОЋИ – Памћење, ослобађање, слобода и заборав
Сажетак
Слобода je непорецива људска и општечовечанска потреба. Никада, наиме, нема толико довољно слободе да још увек не би могло бити бар мало слободније! Слобода народа претпостављала je слободу у народу, у модерном добу слободу међу грађанима у друштву друштвене слободе и грађанске слободе. Либерализам je, заправо, стална интелектуална и морална упућеност на политично досезање и остваривање личне и опште слободе у заједници. Слобода je безобални појам, a демократија вишесмислена тежња. Садашња и некадашња источноевропска друштва у транзицији увелико су политизована. Постављене су границе између пристојног и увредљивог, онога што се утискује у појам подобности или „коректности“. До недавно су владале идеолошке догме, сада превладава догма да више нема никакве идеологије. Земље Старог континента нашле су се, заправо, у двострукој и преплетеној транзицији: комунистички део на Истоку обрео се у ретроакцији, преласку из комунизма ка капитализму, док су „старе“ капиталистичке земље западног дела континента интензивирале формирање асоцијације држава под називом Европска унија. Криза европске економије изазвала je кризу европске политике и довела у питање наизглед јасне и трајне постулате европске идеологије. И баш зато што је Европа Уније на тесту кризе, међу приврженицима се интензивирају очекивања од њеног институционалног средишта. Док једни у савременој глобалној и европској кризи уочавају почетак катастрофалног краја ЕУ, други у истим околностима проналазе антикризну шансу преживљавања и просперитета. Поремећаји су указали колико je економско тело ЕУ само апстрактно гледано хомогено и компактно, док му у економској стварности оптерећеној супротностима недостају кооперација, синхронизација и функционалност, а можда и солидарност, неопходна за стварну међудржавну у међународну заједницу.
Референце
- Брдар Милан, Српска транзициона Илијада. Апорије демократског преображаја Србије у геополитичком контексту, Стилос, Нови Сад, 2007.
- Бурдије Пјер, Сигнална светла. Прилози за отпор неолибералној инвазији, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 1999.
- Валерштајн Емануел, После либерализма, Службени гласник, Београд, 2005.
- Видојевић Зоран, Сумрак демократије, Службени гласник, Београд, 2010.
- Влајки Емил, Увод у политику постмодернизма, Факултет за политичке и друштвене науке, Бања Лука, 2006.
- Време глобализације, зборник, уредник Милош Кнежевић, ДКСГ, Београд, 2001.
- Дракер Петер, Посткапиталистичко друштво, Грмеч, Београд, 1995.
- Клајн Наоми, Доктрина шока. Процват капитализма катастрофе, Самиздат Б 92, Београд, 2009.
- Кнежевић Милош, Евроскептицизам, Заслон, Београд, 2008.
- Кнежевић Милош, Мозаик геополитике. Идентитет – транзиција – српско питање, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Кнежевић Милош, Парадигма распада. Разлагање државе у огледалу узрчоности, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
- Комазец Слободан, Глобална финансијска криза и економска криза у Србији. Узроци, дубина и могућности превазилажења, Астерикс и Обелиск, Београд, мај 2010.
- Кругман Пол, Повратак економије депресије и светска криза 2008. Хеликс, Смедерево, 2010.
- Купер Роберт, Распад нација, Поредак и хаос у 21. веку, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
- Kymlicka Will, Multicultural Citizenship. A Liberal Theory of Minority Rightst, Clarendon Press, Oxford University Press, New York, 1995.
- Лајпхарт Аренд, Модели демократије, Службени лист СЦГ – ЦИД, Подгорица, 2003.
- Ломпар Мило, Моралистички фрагменти, Нолит, Београд, 2009.
- Марковић Михаило, Друштвена мисао на граници миленијума, Јавно предузеће Службени лист СРЈ, Београд, 1999.
- Митровић Љубиша, Транзиција у периферии капитализам. Огледи из социолоије глобалних u регионалних промена, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
- Оте Макс, Слом долази. Нова светска економска криза и шта ви сада можете да учините, Романов, Бања Лука Бард-фин, Београд, 2009.
- Офе Клаус, Модерност и држава. Исток, Запад, „Филип Вишњић“, Београд, 1999.
- Самарџић Слободан, Градња и разградња државе. Србија у суочењу са Европом од октобра 2000, „Филип Вишњић“, Београд, 2008.
- Светска власт, зборник, приредили Петар Бојанић и Јован Бабић, Службени гласник, Београд, 2008.
- Сол Ралстон Џон, Пропаст глобализма и преобликовање света, Архипелаг, Београд, 2011.
- Стиглиц Џозеф, Успјех глобализације. Нови кораци до праведнога свијета, Алгоритам, Загреб, 2009.
- Фукујама Френсис, Грађење државе. Управљање и светски поредак у 21. веку, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
- Хабермас Јирген, Постнационална констелација, Откровение, Београд, 2002.
- Хинсли Френсис Хери, Сувереност, „Филип Вишњић“, Београд, 2001.
- Цирн Михаел, Управљање са оне стране националне државе, „Филип Вишњић“, Београд, 2003.