Izaberi jezik:

POLITIČKA TEORIJA I FILOZOFIJA POLITIKE

SAVREMENA KOMUNITARISTIČKA POLITIČKA TEORIJA – PRIKAZ JEDNOG SAVREMENOG POLITIKOLOŠKOG STANOVIŠTA

U radu se daje koncizan i pregledan prikaz tzv. komunitarističke političke teorije koja je jedna od dominantnijih sociološko-politikoloških teorija među savremenim teoretičarima. U radu se specifikuje odnos komunitarsitičke teorije prema liberalnoj političkoj teoriji koju nastoji da kritikuje i prevaziđe. U tom kontekstu se tematizuju osnovni pojmovi na kojima počiva komunitaristička teorija kao što su pojmovi opšteg dobra, pozitivnih prava i sopstva. Rad obrađuje pojedinačno i ključne političke spise koji su uticali na formulisanje i razradu komunitarističke teorije i pruža prikaz pojedinačne misli najistaknutijih komunitarističkih mislilaca kao što su Alaster Mekintajer, Čarls Tejlor, Majkl Sandel i Majkl Volcer. U zaključnim napomenama rada se daje kritička ocena teorijskih dometa komunitarističke političke teorije i razmatraju se mogućnosti njene praktične političke aplikacije.

1. Аластер Мекинтајер, Кратка историја етике, Плато, Београд, 2000.
    2. Аластер Мекинтајер, Трагање за врлином, Плато, Београд, 2006.
    3. Аристотел, Никомахова етика, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Сремски Карловци-Нови Сад, 2003.
    4. Валтазар Богишић, Општи имовински законик за Књажевину Црну Гору, ЦИД-Службени лист СЦГ, Подгорица-Београд, 2004.
    5. Жан Пол Сартр, Егзистенцијализам и марксизам, Нолит, Београд, 1973
    6. Мајкл Волцер, Подручја правде, Филип Вишњић, Београд, 2000.
    7. Michael Sandel, Liberalism and the limits of justice, Cambridge Press, Cambridge, 1982.
    8. Невен Цветићанин, Епоха с оне стране левице и деснице, Службени гласник-Институт друштвених наука, Београд, 2008.
    9. Невен Цветићанин, „Држава благостања као синтеза између либералних и антилибералних економско-друштвених тенденција“, у зборнику (Анти)либерализам и економија, Институт друштвених наука, 2014.
    10. Чарлс Тејлор, Болест модерног доба, Чигоја штампа, Београд, 2002.
    11. Џон Ролс, Теорија правде, ЦИД-Службени лист СРЈ, Београд-Подгорица, 1998.
    12. Аlan Patten, Liberal egalitarianism and the case for supporting national culture Интернет: http://www.princeton.edu/~apatten/monistarticle.pdf, (приступљено 21/05/2014)
    13. Интернет страница организације Амитаја Еционија, Интернет: http://www.amitaietzioni.org/ (приступљено 21/05/2014)

PERIODIKA Srpska politička misao 3/2014 УДК 321.01“20“ 165-184