PITANJE MANJINA I IDENTITETA
RUSINI I UKRAJINCI U VOJVODINI
Sažetak
U članku autor raspravlja na temu istorijske i aktuelne drštvene, kulturne, verske i političke pozicije Rusina i Ukrajinaca u Srbiji, tj. u Vojvodini, a u delu teksta obrađuje i istorijat i položaj pomenutih manjina u Republici Hrvatskoj i Republici Srpskoj.
U članku su prezentovana različita mišljenja pripadnika pomenutih grupa o tome da li se radi o različitom ili zejdničkom etničkom poreklu, sličnosti jezika i književnosti, te o odnosu prema današnjoj Ukrajini, njenom identitetu, i matičnosti spram manjina koje su starije od svoje matice, što predstavlja svojsevrstan društveni i verski i geopolitički fenomen. Naime, radi se o geopolitičkom projektu Rimokatoličke crkve prema pravoslavnom ruskom istoku i nasilnom unijaćenju njenog naroda- Rusina i Ukrajinaca, čija je „matica“- Ukrajina većinski ostala pravoslavna.
Iz pomenutih teza proizlazi da je u radu korišćen istorijski, te metod analize i sinteze, kao i komparativni metod. U radu je prezentovan istorijski presek nasilnog unijaćenja pravoslavnih, počev od Brestske unije (1596) godine, a sličan metod primenjivan je i na srpskom pravsolavnom i istorijskom i etnojezičkom prostoru. Iz ove činjenice proizlazi društveni i naučni značaj obrađivane teme. Pomenuti značaj sadržan je i u društvenopj stvarnosti koja govori o ravnopravnom položaju Rusina/Ukrajinaca sa drugim manjinama i matičnim srpskim narodom u Vojvodini, koji im omogućava svestran društveni i nacionalni razvoj.
Reference
