ПОЛИТИКА, МОЋ, НАСИЉЕ

ПРИЛОГ ПРОУЧАВАЊУ СЛОЖЕНИХ ОБЛИКА ПОЛИТИЧКОГ НАСИЉА: ТЕРОРИЗАМ НА СЕВЕРНОМ КАВКАЗУ ОД 1994. ДО 2009. ГОДИНЕ

Тероризам који je ескалирао на Северном Кавказу после распада СССР-а већ дужи низ година се налази у фоку­су деловања свих политичких чинилаца у Руској Федерацији, будући да представља највећу претњу по националну безбедност, а крајем деведесетих година ХХ века је био један од кључних фактора који су ову земљу довели на корак од територијалне дезинтеграције. У раду je показано да севернокавкаски етно-сепаратистички тероризам представља једну од карика у ланцу глобалног тероризма радикалних исламиста џихадиста, чији je циљ стварање универзалне муслиманске државе засноване на шеријатском праву. Анализирају се узроци и основе овог облика политичког насиља на територији Руске Федерације, као u његове особености у односу на активности терористичких организација у дру­гим деловима света. У форми сажетих студија случаја да­та je ретроспектива организовања, извођења и последица највећих терористичких напада за које су одговорни терористи са Северног Кавказа, као и реакција руских државних органа, а пре свега безбедносних структура, на ову врсту изазова.

1. Arent, Hana, O nasilju, Alexandria press, Nova srpska poli­tička misao, Beograd, 2002.
    2. Бережной, С. „Основные тенденции ультрарадикально­го исламизма (ваххабизма) на територии Северного Кавказа“, Чеченская Республика и Чеченцы. Исто­рия и современность, Материалы Всероссийской научной конференции, Наука, Москва, 2006.
    3. Evangelista, Matthew, The Chechen Wars: Will Russia Go the Way of the Soviet Union?, Brookings Institution Press, Washington, 2002.
    4. Simeunović, Dragan, Terorizam. Opšti deo, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd, 2009.
    5. Веселовский, Сергей, Многостороннее сотрудничество в борьбе с транснациональным терроризмом, Издательская группа „Navona“, Москва, 2009.
    6. Гантимурова, Татьяна, Ахмедханов, Бахтиар, Недоро­гие Россияне почём пушечное мясо, ЭКСМО, Мо­сква, 2009.
    7. Горбунов, Константин, Терроризм: история и современ­ность. Социально-психологическое исследование, Форум, Москва, 2012.
    8. Горбунов, Юрий, Терроризм и правовое регулирова­ние противодествия ему, Молодая гвардия, Москва, 2008.
    9. Гродненский, Николай, Вторая чеченская история во­оруженного конфликта, Русская панорама, Москва, 2010.
    10. Дзуцев, Хасан, Беслан после 1-3 сентября 2004 года – социологический анализ, РОССПЭН, Москва, 2008.
    11. Дьяков, Сергей, Преступления против основ конститу­ционного строя и безопасности государства, Юри­дически центр Пресс, Санкт-Петербург, 2012.
    12. Жирохов, Михаил, Семена распада: войны и конфлик­ты на территории бывшего СССР, „БХВ-Петербург“, Санкт-Петербург, 2012.
    13. Зайцев, В. Городецкий, Андрей, Илюхина, Раиса, „Фи­нансирование терроризма и противодействие этому процессу“, Организационно-правовые вопросы бо­рьбы с терроризмом, Наука, Москва, 2006.
    14. Изиляева, Людмила, „Чеченский терроризм: причины появления, направления минимизации“, Чеченская Республика и Чеченцы. История и современность, Материалы Всероссийской научной конференции, Наука, Москва, 2006.
    15. Jersild, Austin, „The Chechen Wars in Historical Perspective: New Work on contemporary Russian-Chechen Re lations“, Slavic Review, Vol. 63, No. 2, Summer 2004.
    16. Kruglanski, Arie W., Fishman, Shira, „Terrorism between „Syndrome“ and „Tool“, Current Directions in Psychological Science, Vol. 15, No.l, February 2006, Washington.
    17. Кузина, Светлана, Политическое насилие: природа, ма­нифестирование и динамика в глобализирующемся мире, Ростов на Дону, 2010.
    18. Lyall, Jason, Does Indiscriminate Violence Incite Insurgent Attacks? Evidence from Chechnya, The Journal of Con­flict Resolution, Vol. 53, No. 3, june 2009.
    19. Малашенко, Алексей, Исламская альтернатива и исла­мистский проект, ВЕС МИР издательство, Москва, 2006.
    20. Медведев, Рој, Путин – повратак Русије, Новости, Београд, 2007.
    21. Путилин, Борис, Террористический интернационал, Издательство „Кучково поле“, Жуковский Москва, 2005.
    22. Рунов, Валентин, Чистилище Афгана и Чечни, ЭКСМО, Москва, 2012.
    23. Сущий, Сергей, Северный Кавказ реалии, проблемы, перспективы первой трети ХХ1 века, URSS, Москва, 2012.
    24. Taylor, Brian D., Putin’s „Historic Mission“. State-Building and the Power Ministries in the North Caucasus, Problems of Post-Communism, Vol. 54, No. 6, November/ December 2007.
    25. Трошев, Геннадий, Чеченский излом дневники и вос­поминания, Время, Москва, 2008.
    26. Turk, Austin T. „Sociology of Terrorism“, Annual Review of Sociology, Vol. 30, 2004.
    27. Ћирјаковић, Зоран, „Хладни рат против олимпијских игара“, Политика, 9. фебруар 2014. године.
    28. Crenshaw Martha, „The Psychology of Terrorism: An Agenda for the 21st Century“, Political Psychology, Vol. 21, No. 2, june 2002.

периодика Национални интерес 3/2014 УДК 323.28(470.62/67)“1994/2009“ 245-265