Izaberi jezik:

SRBIJA I IZBORI 2012. GODINE

PREDSEDNIČKI IZBORI U SRBIJI 2012.

Rad u prvom delu jeste rezime političkog okvira koji je trasirao put glavnim političkim temama oko kojih su se lomi­la programsko-marketinška koplja istaknutih kandidata u (pred) izbornoj predsedničkoj kampanji. Drugi deo je posvećen analizi normativnog spora u vezi predsedničkih izbora, tačnije činjenici da je tadašnji predsednik Tadić odlučio da posegne za nepostojećom ustavnom kategorijom u vidu ‘’skraćenja mandata’’, kako bi spojio predsedničke izbore sa parlamentarnim i lokalnim, kandidovavši se tako treći put za mesto šefa države. Treći deo razmatra specifičnosti izborne kampanje i politički marketing. Autor u četvrtom delustatistički istražuje moguće političko pozicioniranje birača na relaciji dva izborna kruga. Ukršta opštinske rezultate kandidata iz drugog kruga na nacionalnom, pokrajinskom i gradskom nivou sa opštinskim rezultatima ostalih respektivnijih kandidata iz prvog kruga koji su dvojici prvoplasiranih pružili podršku za drugu rundu. Takođe se statistički testira veza između procenata osvojenih glasova Tadićau drugom krugu i stepena izlaznosti, ali i ‘’belih listića’’ na sva tri pomenuta nivoa analize. Rad se završava zaključkom u vidu posledica predsedničkih izbora koje one ostavljaju na politički život Srbije.

1. Alexander Hamilton, James Medison, and John Jay, The Federalist papers, Oxford University Press, 2008.
    2. Атлагић, Синиша, ‘’Теме у персонализованој изборној кампањи: Случај Србија 2012.’’, Политички живот, бр. 5/јун 2012.
    3. Bailey, Jeremy, Thomas Jefferson and Executive Power, Cambridge University Press, 2007.
    4. Грк, Снежана, ‘’Србија тоне у економско и друштвено безнађе’’, Српска политичка мисао, Институт за политичке студије, Београд, бр. 01/2012.
    5. Јовановић, Милан, ‘’Председнички избори у Србији одржани 6. и 20. маја године’’, у: Око избора – Председнички и парламентарни избори мај 2012, (пр: Ђорђе Вуковић), Центар за слободне изборе и демократију и Национални демократски Институт за међународне односе (НДИ), Бе­оград, 2012.
    6. Ковачевић, Деспот, ‘’Бели листићи на изборима 2012’’, Политички живот, бр. 5/јун
    7. Пејковић, Марко, ‘’Ефекти полупредседничког система’’, Политичка ревија, Институт за политичке студије, Београд, бр. 01/2012.
    8. Радојевић, Миодраг, ‘’Институција председника Републике у новом Уставу Србије’’, Политичка ревија, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2-4, 2007.
    9. Славујевић, Ђ. Зоран, ’’Изборна кампања 2012’’, Политички живот, бр. 5/јун 2012
PERIODIKA Srpska politička misao 4/2012 УДК 324:342.511(497.11)”2012” 49-65