Tema broja
EKONOMIJA I SAVREMENA DRŽAVA
POLITIČKE, EKONOMSKE I SOCIJALNE POSLEDICE OKUPACIJE JUŽNE SRPSKE POKRAJINE KOSOVA I METOHIJE
Sažetak
U ovom radu nastojimo da predočimo političke, ekonomske i socijalne posledice okupacije južne srpske pokrajine Kosova i Metohije. Namera je da kroz vreme i prostor, oslanjajući se na istorijski i antropo-sociološki metod podastremo, isključivo snagom argumenata, da je Kosmet od iskona srpska zemlja, da su Srbi na tom prostoru autohtoni narod, a da su Albanci samo došljaci kojima je srpska država obezbedila utočište i spas od fizičke propasti. Kao i to da su Srbija i srpski narod nastojali da na osnovama međuetničke i međureligijske ravnopravnosti integrišu albansku manjinu u ukupan društveni razvoj Srbije, poštujući pri tome sve norme međunarodnog i domaćeg prava koje regulišu pitanja nacionalnih manjina. Preovlađuje ocena da nijedna nacionalna manjina nije uživala toliko prava koliko je Albancima garantovano Ustavom Srbije. U periodu rušenja Druge Jugoslavije smatrali su da je to prilika da terorom otmu Kosovo i Metohiju. Uz pomoć Natoa i EU, Albanci su uzurpirali 15 procenata teritorije Srbije i znatan deo privrednih kapaciteta i objekata društvene delatnosti i usluga, pa čak i privatnu imovinu, svetinju civilizovanog sveta. Uzurpaciju nastoje da uz pomoć SAD-a i Evropske Unije pretvore u nezavisnu i samostalnu državu, opravdavajući to navodno voljom većine. Analizom kretanja stanovništva pokazujemo da albansko stanovništvo nikada nije bilo ni autohtono ni većinsko. Država Srbija, njena materijalna i duhovna osnova vekovima negovana i razvijana u ovom delu Srbije jasno potvrđuju da je Kosmet pravno i običajno nesporno srpska zemlja.
Reference
- Абдулмахди Сахиб Џафар, „Арапско виђење арапских муслимана: покушај расветљавања улоге исламских фундаменталиста“, Политикологија религије, бр. 2, Београд 2008.
- Божовић Раде, „Национално питање на истоку“, (приказ књиге), Политичка ревија, бр 2, Београд 2009.
- Бојовић Бошко, „Византијска цивилизација и њено културно-историјско наслеђе“, Српска политичка мисао, Београд, 2009.
- Copley R. Gregory, „Meeting the Burden of statehood: Is Kosovo ready?“, Политикологија религије, бр. 1, Београд 2007.
- Copley R. Gregory, „The Road to Peace in the Balkans is Paved with Bad intentios“, Политикологија религије, бр. 2, Београд 2007.
- Вукчевић Гојко, О поријеклу Илира II, Културно просвјетна заједница Подгорице, Подгорица, 1999.
- Дучић Јован, Градови и химера, Октоих, Дучићеве вечери поезије Требиње, Београд 2000.
- Документа и докази 24. март – 24. април. Нато злочини у Југославији, Савезно министарство за иностране послове, Београд 1999.
- Ђорђевић Владан, Цар Душан, том I, II, III, Хрватски штампарски завод, Загреб 1919, 1920.
- Јевтић Мирољуб, „Political Science and Religion“, Политикологија религије, бр. 1. Београд
- Јевтовић Зоран, Исламизација и албанизација старе Србије, Политикологија религије, бр. 2. Београд
- Јиречек Константин, Историја Срба, том I, Просвета, Београд 1988.
- Јовичић Владимир, Петровић Милорад, Јовичић Оља, Косово у свести и надахнућу Српскога народа, Глас Подриња, Шабац, Нова књига, Београд 1988.
- Јовановић Милан, Изборни систем, Институт за политичке студије, Београд 1997.
- Јовановић Слободан, Из историје и књижевности, том I, БИГЗ, СКЗ, Београд 1991.
- Кољевић Богдана, „Косово и Европска унија: питања идентитета и демократије“, Нова српска политичка мисао, бр. 1-2, Београд 2008.
- Кочовић Драгослав, „Социјални дијалог“, Зборник радова, бр. VI, ФПН, Београд 2004.
- Кочовић Драгослав, „Друштвени развој и социјално-политичке прилике у средњевековној Србији“, Социјална политика и социјални рад, бр. IV, ФПН, Београд 1997.
- Матић Милан, Мит и политика, ФПН, Београд 1998.
- Матић Милан, Српска политичка традиција, Институт за политичке студије, Београд 1998.
- Mаликовић Драги, Качачки покрет на Косову и Метохији од 1918-1924, Институт за Српску културу Приштина, Лепосавић, 2005.
- Марковић Михаило, „Смисао истраживања порекла Албанаца и њиховог ширења по Балкану“, чланак у: Албанци – лажни Илири, Пешић и синови, Београд 2007.
- Марковић Љубисав, Економија Југославије, Научна књига, Београд, 1979.
- Накарада Радмила, „Европски одговор за европски проблем“, Нова Српска политичка мисао, бр. 1-2, Институт за политичке студије, Београд 2008.
- Новаковић Драган, „Исламска заједница у функцији остваривања албанских националних интереса“, Политикологија религије, бр. 1, Београд 2007.
- Новаковић Драган, „Однос Исламске заједнице у социјалистичкој Југославији према издавачкој делатности као модерном начину информисања верника“, Политикологија религије, бр. 1, Београд 2008.
- Новаковић Стојан, Историја и традиција, СКЗ, Београд 1982.
- Пешић Весна, (ур.) Албанци – лажни Илири, Пешић и синови, Београд 2007.
- Павловец Сергејевич Јуриј, „Албански сиже у развитку совјетско-југословенског конфликта и криза југословенско-албанских односа (март 1948 – новембар 1948)“, Политичка ревија, бр. 1, Београд 2009.
- Потежица Оливер, „Вахабити – придошлице на Балкану“, Политикологија религије, бр. 1, Београд 2007.
- Стевановић Миладин, Душаново царство, Књига комерц, Београд 2001.
- Станишић Михаило, „Последице митоманије о илирству Албанаца“, чланак у: Албанци – лажни Илири, Пешић и синови, Београд 2007.
- Sultana Aneela, „Islamic Roots of Jihad to Unveil the Truth“, Политикологија религије, бр. 1, Београд 2008.
- Цвијић Јован, Балканско полуострво и јужнословенске земље, Завод за издавање уџбеника, Београд, 1966.
- Чубриловић Васа, Одабрани историјски радови, Народна књига, Београд, 1983.