Тема броја
СРПСКИ НАРОД И НАЦИОНАЛНО ПИТАЊЕ
НАЦИЈЕ И ЊИХОВИ ИНТЕРЕСИ
Сажетак
У чланку се тумаче интереси за које се сматра да се налазе у средишту индивидуалног, друштвеног и политичког живота. Имајући виду сложеност формирања интереса међу појединцима, у људским групама и колективитетима, аутор препознаје националну компоненту у њиховим склоповима. Иако је на „крају историје“ предсказиван нестанак нација и прелазак у постнационално и постдржавно стање, то се није догодило. Показало се, такође, да је подједнако утопично денационализовање и деетатизовање као што је илузорно и хиперетатизовање глобалне сцене. У наизменичном слабљењу и јачању националних држава, у облицима држава-нација и нација-држава, уочљива је динамична променљивост, али и константност националних интереса. Иако је у реалполитици приметна пракса ограничавања суверенитета, нације успевају да одоле изазовима губитка идентитета и поништавања националних интереса. Глобализацијски процеси нису хомогенизовали и унификовали раскошни свет националних посебности, нити су укинули оригиналне националне идентитете. Није створено светско друштво, светско грађанство, нити светска држава као есхатолошки супститут планетарног света нација. Конфигурисани национални интереси се и даље испољавају у националним и мултинационалним околностима. Значајне области у склопу испољавања националних интереса су историја, култура, економија, политика, вера и црква, духовност, интелектуалани живот и морал нације. Одатле је у тумачењу и разумевању склопа националних интереса потребно пажљиво размотрити њихову вишеструкост и вишезначност. У супротном, плурализам националних интереса појединих нација и у једној нацији, доводиће до конфузија, релативизовања и негирања њиховог постојања и потребе. Да би се то избегло, поред уважавања полиморфног садржаја националних интереса, потребно је успоставити дијалог између релевантних друштвених актера, доспети до компромиса и створити консенсуз о њиховом заступању и примени.
Референце
- Аврамовић Зоран, Родоморсци. О једном делу српских политичара и интелектуалаца од 1990. до 2000, Култура полиса Графо маркетинг, Нови Сад, 2009;
- Анђелковић Драгомир, Српски национални мазохизам, Алтера, Београд, 2008.
- Анђелковић Драгомир, Српски политички нихилизам, Уна прес, Београд, 2010.
- Антонић Слободан, Срби и „Евро-Срби“. Расправе о о нацији политици, Чигоја штампа, Београд, 2007.
- Антонић Слободан, Вишијевска Србија, Чигоја штампа, Београд, 2011.
- Арон Рејмон, Мир и рат међу нацијама, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Сремски Карловци Нови Сад, 2002.
- Бодин Миленко, Национална безбедност. Концепти, друштвени и људски ресурси, Центар за друштвена истраживања, Београд, 2014.
- Бодрожић Ђуро, Национална држава, СКЗ Партенон, Београд, 2008.
- Брдар Милан, Српска транзициона Илијада. Апорије демократског преображаја Србије у геополитичком контексту, Стилос, Нови Сад, 2007.
- Вучинић Маринко, Друга Србија. На мртвој стражи политичке коректности, Службени гласник, Београд, 2012.
- Гелнер Ернст, Нације и национализам, Матица Српска, Нови Сад, 1997.
- Глигоров Владимир, Државни и национални интереси, http://pescanik.net/drzavni-i-nacionalni-inetresi
- Дамјанац Милан, Самоmрзећи Срби. Српски идентитет у 21. веку, Центар академске речи, Шабац, 2015.
- Димитријевић Војин, „Појам националног интереса и међунарнодни положај Србије“, зборник Национални и државни инетрес модерне Србије. Између ауторитаризма и демократије, књига трећа, уредници Драгица Вујадиновић и Владимир Гоати, ЦЕДЕТ ФЕС, Београд, 2007.
- Ђорђевић Мирослав, Српска нација у грађанском друштву. Од краја 18. до почетак 20. века, Народна књига Марксистички центар ЦКСК Србије, Београд, 1979.
- „Елите у постсоцијализму“, тема броја Национални интерес, година VI, 9, бр. 3, 2010.
- Јовановић Ј. Јован, Дипломатска историја нове Европе, књига II, Издавачка књижара Косте Ј. Михаиловића, Београд, 1939.
- Кљакић Љубомир, Криза корисни идиоти и колапс Србије, Фонд „Слободан Јовановић“ Печат, Београд, 2011.
- Кнежевић Милош, Европа иза лимеса, Слободна књига Владимира Максимовића, Београд, 2001.
- Кнежевић Милош, „Теорија и пракса надзиране духовности“, недељник Печат, бр. 11, 8. мај 2008.
- Кнежевић Милош, „Деелитизовање и декаденција. Елите, квазиелите и контраелите недовршене транзиције“, Национални интерес, година VI, 9, бр. 3, 2010.
- Кнежевић Милош, Мозаик геополитике. Идентитет транзиција српско питање, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
- Купер Роберт, Распад нација. Поредак и хаос у 21. Веку, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
- Ломпар Мило, Дух самопорицања. Прилог критици српске културне политике, Орфеус, Нови Сад, 2011.
- Ломпар Мило, Повратак српском становишту, Catena mundi, Београд, 2013.
- Марковић Миленко, Српско питање између мита и стварности, Београдски круг, Београд, 1997.
- Марковић Михаило, Оспоравања и ангажовања, изабрана дела, осми том, Просвета, СКЗ, Београд, 1994.
- Милетић Андреја, Национални интерес у америчкој теорији међународних односа, Савремена администрација, Београд, 1978.
- Милосављевић Оливера, У традицији национализма. Или стереотипи српских интелектуалаца 20. века о ‘нама’ и ‘другима’, Хелсиншки одбор за људска права у Србији, Београд, 2002.
- Митровић Љубиша, „Нова буржоазија и њена елита у друштву периферног капитализма“, Национални интерес, година VI, 9, бр. 3, 2010.
- Пашић Најдан, Национално питање у савременој епохи, Радничка штампа, Београд, 1976.
- Пешић Весна, „Национализам немогуће државе. Оквир за разумевање неуспеле легитимацијске транзиције у Србији“, зборник Национални и државни интерес модерне Србије. Између ауторитаризма и демократије, књига трећа, ЦЕДЕТ ФЕС, Београд, 2007.
- Постанак и развој српске нације. Неки методолошкотеоријски проблеми у изучавању постанка иразвоја српске нације, Народна књига Марксистички центар ЦКСК Србије, Београд, 1979.
- Пражић Александар, Национално самоубиство, „Пешић и синови“, Београд, 2009.
- Самарџић Радован, „Програм је ипак потребан“, Све о српском националном програму, политички магазин Србија, специјално издање, Београд, април 1991.
- Seton Hugh Watson, Nacije i države. Ispitivanje porijekla nacija i politike nacionalizma, Globus, Zagreb, 1980.
- Симеуновић Драган, Увод у политичку теорију, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
- Стојановић Ђорђе, „Различите приступи феномену патриотизма“, Национални интерес, бр. 1, 2012.
- Стојановић Јовица, „Етнопсихолошке универзалије у ставовима према самоубиству“, зборник Етнопсихологија данас, ДКСГ, Београд, 1991.
- Суботић Момчило, Идентитет и геополитичка стварност Срба, Институт за политичке студије Београд, 2012.
- Тамна страна људске природе, посебно део „Антропологија зла“ (више аутора), зборник, приредио Бојан Јовановић, ДКСГ, Београд, 1992.
- Фишер Франц, Савез елита, НОЛИТ, Београд, 1985.
- Фукујама Френсис, Грађање државе. Управљање и светски поредак у двадесет првом веку, „Филип Вишњић“, Београд, 2007.
- Цирн Михаел, Управљање с оне стране националне државе. Глобализација и денационализација као шанса, „Филип Вишњић“, Београд, 2003.