Tema broja
SRPSKE TEME
IZBORI U CRNOJ GORI 2016. I POLOŽAJ SRBA
Sažetak
U članku je prezentovana analiza izbora u Crnoj Gori 2017. u kontekstu političke polarizacije i krize crnogorskog društva, intenzivirane tzv. državnim udarom na dan izbora – 16. oktobra 2016. godine. Nakon izbora Đukanivićev DPS je tesnom većinom od 41 poslanika, od 81 koliko ima crnogorski parlament, sastavio vlast. U tekstu je analiziran odnos između vlasti Mila Đukanovića i koalicije oko Demokratske partije socijalista (DPS) i opozicije koju predvodi najjača opoziciona grupacija Demokratski front (DF), na čelu sa Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem. Autor je ponudio odgovarajući odgovor na krizu i prirodu „državnog udara“, koji se dogodio na dan izbora, utvrdivši da se u širem smislu radi o krizi identiteta crnogorske države i nacije, tj. u nastojanju političke i društvene elite u Crnoj Gori da, kroz proces rasrbljivanja i „građanizacije,“ nametne celokupnoj populaciji novi crnogorski identitet. Te da Crnu Goru uvede u NATO, čemu se opozicija suprotstavlja, tražeći da se o tome narod izjasni na referendumu. Đukanovićeva vlast je za „državni udar“ optužila Rusiju, dok opozicija smatra da je to samo izgovor za ulazak u NATO, a državni udar je falsifikat. U tom kontekstu razmatran je položaj Srba u Crnoj Gori, te mogućnost poboljšanja tog položaja putem dobijanja autonomnog statusa. Naučni i društveni cilj ovog rada sadržan je u tekstu koji ukazuje na činjenicu da crnogorska vlast u psolednjih 20 godina, a posebno od spornog dobijanja nezavisnosti (2006), vrši diskriminaciju srpskog naroda u Crnoj Gori, a prema Srbiji vodi neprijateljsku politiku. U radu je ukazano na ključne primere takve politike, kao što je priznanje nezavisnog Kosova, razmena ambasadora sa Prištinom, glasanje za prijem tzv. nezavisnog Kosova u Unesko, a da za sve to vreme crnogorsko vođstvo tvrdi da sa Srbijom ima najbolje moguće odnose, što naprednjačka vlast u Beogradu ne negira. Autor je izvršio detaljnu istorijsko-politikološku analizu i sintezu ključnih atributa „crnogorskog“ identiteta, kao što su istorijski i etnokulturni, jezički i verski, utvrdivši da se radi o procesu rasrbljivanja i odmetanja od srpstva za interes i potrebe tuđih ideja i interesa, nekad je to bilo za potrebe Titove kroatokomunističke ideologije i političke prakse, a danas za interes evroatlantskih geopolitičkih konstelacija.
Reference
- Алексић Будимир, Црвено-Црна Гора, Никшић, 1999
- Алексић Будимир/ Крстајић, Славко, Трговци душама – дукљанско-монтенегрински вјерски трафикинг у свјетлости докумената, Никшић, 2005.
- Бећковић Матија, „Обистинили се моји стихови. Судбина наше браће“, недељник НИН, Београд, 25. мај 2006.
- Бојовић Драга, „Опет о `преименовању`(доименовању, разименовању…) српског језика у Црној Гори и још понечему“, у: Српско питање и србистика (ур. Петар Милосављевић и Момчило Суботић) Бачка Паланка – Ваљево, 2007.
- Дубак Будимир, „Његош је енциклопедија нашег духа“, интервју листу Политика, 5. фебруар 2017.
- Ђилас Милован, Његош, пјесник, владар, владика, Београд, 1988.
- Ђилас Милован, „О црногорском националбном питању“, Борба, Београд, 1. мај 1945.
- Ђуретић Веселин, Српска беспућа двадесетог века, СРС, Београд, 2006.
- Ђурић Новица, „Зашто је Уставни суд Црне Горе уклонио ћириличну таблу“, Политика, фебруар 2017.
- Екмечић Милорад, Дијалог прошлости и садашњости,, Службени лист СРЈ, Београд, 2002,
- Јовановић Батрић, Расрбљивање Црногораца. Стаљинов и Титов злочин, Српска школска књига, Београд, 2003.
- Кнежевић Милош, „Црногоризација кроз грађанизацију“, Изневерена држава, Институт за политичке студије, Београд, 2007.
- Кнежевић Милош, Изневерена држава, Институт за политичке студије, Београд, 2007.
- Кулишић Шпиро, О етногенези Црногораца, Побједа, Титоград, 1980. М
- Минић Драгутин Карло, „Карлов угао“, Политика, фебруар 2017.М
- Љушић Радош, Ангажована историографија. Зашто мораш да се свађаш, Народна књига – Алфа, Београд, 2004.
- Матовић Веселин, „Разголићио се стидуљак из заграде“, у: Српско питање и србистика (ур. Петар Милосављевић и Момчило Суботић), Бачка Паланка – Ваљево, 2007.
- Матовић Веселин, „Не може се ријека кроз дудук натјерати“, у: Српско питање и србистика (ур. Петар Милоављевић и Момчило Суботић) Бачка Паланка – Ваљево, 2007.
- Петровић Илија, Црногорске и брдске, Књижевна задруга Српског националног савјета, Подгорица, 2016.
- Петровић, Драган, Станковић, Владан, Заједничка држава Србије и Црне Горе, Институт за политичке студије, Београд, 2006.
- Политика, „Односи Србије и Црне Горе најбољи у последњих 20 година“, 4. фебруар 2017.
- Поповић Ђуро, Рогановић Јован, Земљопис Краљевине Црне Горе за ученике трећег разреда основнијех школа, четврто издање, Цетиње, 1911.
- Радовић Амфилохије, „Признање Косова је највећа и страшна издаја Црне Горе“, Факти, 14. јануар 2017. – електронско издање
- Раковић Александар, „Црна Гора неће у НАТО, Новости, 28. фебруар 2017.
- Станковић Владан, „Грађански концепт црногорске нације – технологија асимилације Срба in vivo, Политичка ревија 04/2011, Институт за политичке студије, Београд, 2011.
- Стојановић Јелица, „Идентитет и статус српског језика у Црној Гори (некад и сад)“, у: Српско питање и србистика (ур. Петар Милосављевић и Момчило Суботић), Бачка Паланка – Ваљево, 2007.
- Стругар Владо, Велика побуна Црне Горе 1988-1989, Књижевне новине, Београд, НИП Универзитетска ријеч Никшић, 1990.
- Суботић Момчило, „Евроатлантско расрбљивање Црне Горе“, у: Идентитет и геополитичка стварност Срба, Институт за политичке студије, Бероград, 2012.
- Суботић Момчило, „Прозападна политика Србије и разграђивање државе и нације“, у: Србија и евроазијски савез (ур. Зоран Милошевић), Центар академске речи, Шабац, Српско одељење међународне Словенске академије, Београд, 2016.
- Суботић Момчило, Политичка мисао србистике, Институт за политичке студије, Београд, 2010.
- Тадић Љубомир, У матици кризе. Интервју 1968 – 1998, Београд, 2000.
- Терзић Славенко, „О српском политичком и културном регионализму – могућности превазилажења“, у: Српски духовни простор, Бања Лука, Српско Сарајево, 1999.
- Ћосић Добрица, Промене. Будванске беседе, Београд, 1992.
- Џомић Велибор, Црква и држава у Црној Гори, Цетиње, Подгорица, Београд, 2013.