Тема броја
НЕКИ АСПЕКТИ ЕВРОПСКИХ И МЕЂУНАРОДНИХ ИНТЕГРАЦИЈА
ЕКОНОМСКА КОМИСИЈА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА ЗА ЕВРОПУ И ЕЛЕМЕНТИ ДЕМОКРАТИЗАЦИЈЕ ПОЛИТИКЕ И ПРАВА У ОБЛАСТИ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Сажетак
У раду се анализирају одредбе међународних уговора у области животне средине који су закључени у оквиру Економске комисије УН за Европу (УНЕЦЕ), а који садрже одредбе о учешћу јавности и друге елементе од значаја за демократизацију савремене политике и права животне средине. Основни део рада је посвећен приказу елемената демократизације који проистичу из норми које садржи Конвенција о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и доступности правосуђа у вези са питањима која се тичу животне средине (Архус, 1998). Посебно се указује на учешће јавности у одлучивању, као и на доступност информација. У другом делу рада се даје приказ елемената од значаја за демократизацију политике у области животне средине који су садржани у другим међународним уговорима закљученим у оквиру УНЕЦЕ, као и делу најзначајнијих глобалних међународних уговора. У раду се разматра теза да се кључни елементи демократизације савремене политике и права животне средине (у делу који се односи на учешће јавности и приступ информацијама) могу јасно препознати у међународним уговорима закљученим у оквиру УНЕЦЕ и једном броју нових међународних уговора глобалног карактера.
Референце
- Compendium of Good Practices on Human Rights and the Environment, UNEP, Nairobi, 2016.
- Duyck Sebastien, „Promoting the Principles of the Aarhus Convention in International Forums: The Case of the UN Climate Change Regime”,Rev Euro Comp & Int Env Law, 24/2015, 123–138.
- Jendroška Jerzy, „Public participation in the preparation of plans and programs: some reflections on the scope of obligations under Article 7 of the Aarhus Convention”, Journal for European Environmental & Planning Law, 6, 4/2009, 495–515.
- Krämer Ludwig, „Transnational Access to Environmental Information”, Transnational Environmental Law, 1, 1/2012, 95–104.
- Todić, Dragoljub, „Međunarodni ugovori, uslovi za članstvo u Evropskoj uniji i Republika Srbija”, Evropsko zakonodavstvo, 51/2015, 34–53.
- Todić, Dragoljub, Janjatović, Tina. „Odnos između arhuske konvencije i drugih međunarodnih ugovora – Univerzalni karakter vrednosti i/ili unapređenje efikasnosti u primeni”, Pravni život, 9/2015, 465–476.
- Todić, Dragoljub, Dragišić, Nikola, „EU i Srbija: od obaveze usaglašavanja nacionalnih propisa sa propisima EU i njihove primene do prelaznih rokova”, Evropsko zakonodavstvo, 47-48/2014, 30–39.
- Todić Dragoljub, Savremena politika i pravo životne sredine, Megatrend univerzitet, Beograd, 2008.
- Vykhryst Serhiy, „Public Information and Participation under the Water Convention”, The UNECE Convention on the Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes, 2015, 268–282.
- Wates Jeremy, „The Aarhus Convention: a Driving Force for Environmental Democracy”, Journal of European Environmental & Planning Law, 2, 1/2005, 2–11.
Интернет
- http://www.unece.org/oes/role.htm (10.3.2017).
- https://treaties.un.org/Pages/ViewDetails.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XXVII-13&chapter=27&clang=_en (9.3.2017).
- https://treaties.un.org/Pages/ViewDetails.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XXVII-13-a&chapter=27&clang=_en (9.3.2017).