О НЕКИМ „АНТИИДЕНТИТЕТСКИМ“ МЕСТИМА У СРПСКОМ УСТАВУ
Аутор полази од тезе да је уставни идентитет важан, али теоријски и практично тешко одредив појам. Он усваја једну „радну дефиницију“, која . . .
Аутор полази од тезе да је уставни идентитет важан, али теоријски и практично тешко одредив појам. Он усваја једну „радну дефиницију“, која . . .
У овом раду анализирају се одредбе Устава Републике Србије из 2006. године које се тичу односа домаћег права са међународним правом. Првенствено . . .
Мада се појмови правне државе и владавине права данас углавном сматрају синонимима, у раду се указује и на неке њихове суштинске разлике, имајући . . .
Рад се бави анализом одредаба о људским правима у Уставу Републике Србије. Циљ је да се прикаже како је ова материја регулисанa у Уставу, као . . .
У Србији постоји континентални тип уставносудске власти организован у институцији Уставног суда. Његов улога је првенствено да чува устав . . .
Устав Србије од 2006. године није донео значајније новине на пољу хоризонталне организације власти. Парламентаризам од 1990. године је додатно рационализован, . . .
У тренутку када je наш Устав навршио деценију своје примене, а полазећи од значаја и функције избора у савременим демократијама, намера нам је . . .
Реформе управе и полиције, по правилу, нису могуће без реформи (позитивног) права. Стога је у раду извршена анализа нових, круцијалних закона . . .
Устав Републике Србије садржи бројне норме о локалној самоуправи, које детаљно уређују ову материју, уносећи неколицину рјешења која није познавао . . .
Питање териториторијалне аутономије у Србији представљало је и представља извор сталних тензија и нестабилности, а након више од седамдест . . .
Независно судство представља један од кључних елемената савремене демократске и правне државе. Без њега нема ни економског, ни политичког ни . . .
Аутор у чланку приказује решења Устава Републике Србије, а која се тичу природе парламентарног мандата и парламентарних имунитета. У раду се . . .
У раду се анализира начело световности у Уставу Републике Србије, односно његова подуставна (законска) материјализација. Истражује се у којој . . .
. . .