PROCESUALNI ZAOKRET U GRANIČNIM STUDIJAMA
Studije granica, kao i studije prostora, su povratile važnost na globalnoj akademsko-naučnoj sceni i danas važe za jednu od najatraktivnijih istraživačkih oblasti. Ovaj rad će propitati one dimenzije razumevanja granica, koje ih ne percipira kao statične . . .
DRŽAVA I NEOLIBERALNI MODELI URUŠAVANJA NACIONALNIH POLITIČKIH INSTITUCIJA
Rad predstavlja kritičku analizu položaja nacionalne države u savremenom društvu, a koji se najčešće posmatra kroz prizmu neoliberalizma i neorelizma, kao dva najuticajnija pristupa u teoriji međunarodnih odnosa. Imajući u vidu da se rad bavi jednom . . .
DRUŠTVENA KOHEZIJA I NJENE INSTITUCIJE
Ovaj naučni rad bavi se društvenom kohezijom. Predmet istraživanja polazi od pojmovnog okvira definisanja, potom istražuje mesto i ulogu društvene kohezije u velikim društvenim teorijama opšte sociologije, da bi se onda konkretizovao kroz pojavne oblike . . .
ODNOS POLITIKE I STRATEGIJE: REAFIRMACIJA STRATEGIJSKIH STUDIJA?
Rad usmerava pažnju naučne i stručne javnosti na značaj proučavanja strategije i obnavljanje strategijskih studija. Autor polazi od pretpostavke da je strategija neraskidivo povezana sa politikom i da je proučavanje, ispravno tumačenje i primena principa . . .
ETIČKE OPREČNOSTI TEZE O DEMOKRATSKOM MIRU
Rad analizira unutrašnje etičke protivrečnosti sadržane u tezi o demokratskom miru iz perspektive utilitarističke verzije konsekvencijalističkog pristupa i etike dužnosti zasnovane na kantovskoj deontologiji. Autori polaze od pretpostavke da pragmatsko-političku . . .
UPOTREBA ISTORIJSKIH ANALOGIJA U PROCESU DONOŠENJA SPOLJNOPOLITIČKIH ODLUKA NA PRIMERU ODNOSA SRBIJE I SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA POSLE 2000. GODINE
Analogije u spoljnoj politici predstavljaju jedan od najvažnijih načina na koji se politički odlučioci snalaze na „nepoznatom terenu“, to jest u situacijama sa kojim se do tada nisu suočavali. Vođeni logikom pojednostavljivanja stvarnosti kako bi . . .