HIBRIDNA POSTMODERNIZACIJA SOCIJALNOG RADA
U ovome radu se raspravlja intenzitet, forma i stepen osvešćenosti postmodernizacije socijalnog rada. U tom smislu, pod postmodernizacijom socijalnog rada se podrazumeva njegovo diskurzivno/metanarativno smeštanje u kontekst globalno postmodernizovanih . . .
POSLEDICE IZMENA ZAKONSKOG IZBORNOG PRAGA NA PREDSTAVLJENOST STRANAKA NACIONALNIH MANJINA - LOKALNI IZBORI U SRBIJI 2020. GODINE
Zakonski izborni prag od 5% važećih glasova funkcionisao je u izbornom sistemu Srbije faktički dve decenije. Od 2004. godine on nije primenjivan na izborne liste stranaka nacionalnih manjina. U jednom ciklusu lokalnih izbora, 2004. godine, bio je smanjen . . .
CRNO OGLEDALO, ENHENSMENT I (NE)MOGUĆNOST ZABORAVLJANJA U DIGITALNO DOBA
Savremena kognitivna i eksperimentalna nauka sve više radi na istraživanju značenja i značaja zaborava. Zaboravljanje je jedna od najvažnijih mentalnih funkcija na individualnom nivou, ali i na socijalnom i nacionalnom, jer omogućava lečenje, pročišćavanje . . .
KRIZA MODERNE CIVILIZACIJE – PERSPEKTIVE NIČEA I ŠELERA
Fridrih Niče, a kasnije i Maks Šeler, u određenoj meri sledeći Ničeovu perspektivu, promišljaju duboku društvenu i duhovnu krizu zapadne buržoaske civilizacije. Oni nastoje da otkriju uzroke ove krize i ponude rešenja za njeno prevazilaženje. Cilj . . .
O NADLEŽNOSTI ZA DONOŠENJE MERA TOKOM VANREDNOG STANJA – POVODOM ODLUKE USTAVNOG SUDA SRBIJE
Tokom prošlogodišnjeg vanrednog stanja, zbog nemogućnosti da se Narodna skupština sastane, Vlada Republike Srbije je uz supotpis predsednika Republike, donela Uredbu kojom je trebalo da propiše mere odstupanja od ljudskih i manjinskih prava kako bi se . . .
ISTORIJSKO-PRAVNI RAZVOJ KRIVIČNIH DELA PROTIV ŽIVOTA I TELA U REPUBLICI SRBIJI DO UKIDANJA SMRTNE KAZNE
Krivična dela protiv života i tela su dela koja su inkriminisana međunarodnim dokumentima i svim svetskim krivičnim zakonodavstvima. Pravo na život je najznačajnije ljudsko pravo i pravo čoveka kao jedinke. Bez prava na slobodan život i na zaštitu . . .