UN IN SERBIA: CONTRIBUTION TO PREVENTING AND COMBATING VIOLENCE AGAINST WOMEN IN SERBIA
This paper shows activity of UN in Serbia in the field of preventing violence and improving the system of protecting women from violence. The first part considers violence against women in global and local context with review of comparative international . . .
RODNE RAZLIKE U MENTALNOM ZDRAVLJU - OSVRT NA FEMINIZACIJU MENTALNIH POREMEĆAJA
Mnogi poremećaji mentalnog zdravlja, iako zajednički za oba pola, imaju različit tok, manifestaciju i rasprostranjenost kod muškaraca i žena. Žene su izložene specifičnim faktorima rizika koji povećavaju rizik od javljanja mentalnih poremećaja, a . . .
RODNA RAVNOPRAVNOST U SOCIJALNOJ POLITICI, SOCIJALNOM RAZVOJU I SOCIJALNOM PLANIRANЈU
Rad kontekstualizuje pitanje rodne ravnopravnosti kao domen socijalne politike, obrazlaže viđenje rodno ravnopravnog društva kao cilja, ali ujedno i preduslova i sredstva za ostvarivanje socijalnog razvoja. U cilju prikazivanja stanja u loklanom/ nacionalnom . . .
NASILЈE U INTIMNOM PARTNERSKOM ODNOSU: RODNA ASIMETRIJA ILI RODNA SIMETRIJA
Nasilje prema ženama poslednjih petnaest godina u Srbiji dobija sve veću pažnju opšte i stručne javnosti. I pored toga postoji dosta nerazumevanja osnovnih karakteristika fenomena, čak i kod profesionalaca, što umanjuje efekte postojećih mera i politika, . . .
FEMINISTIČKI SOCIJALNI RAD U SRBIJI
Feministički socijalni rad predstavlja integraciju feminističkih ideja i prakse socijalnog rada sa ciljem obogaćenja pristupa klijentima, uvažavajući razlike i dominantne društvene diskurse. Kao takav razvijan je u Americi, Kanadi i anglosaksonskom . . .
ISPITIVANJE ODNOSA STRUČNJAKA U RAZLIČITIM SISTEMIMA PREMA POČINIOCIMA NASILJA U PARTNERSKIM ODNOSIMA KAO PREDUSLOV USPOSTAVLJANJA USLUGE TRETMANA POČINILACA NASILJA
Tretman počinilaca nasilja u partnerskim odnosima je nova usluga u socijalnoj zaštiti, namenjena zaustavljanju i sprečavanju nasilja. Njegova osnovna funkcija je zaštita i dobrobit žrtve. Teorijske postavke tretmana su zasnovane na sagledavanju nasilja . . .
MODELI ZAŠTITE DECE: OD PRIZNAVANJA DETINJSTVA DO (NE)RAVNOPRAVNIH AKTERA U DRUŠTVU
Model zaštite dece, u većini zemalja Evropske Unije i Evrope, prati principe Konvencije o pravima deteta koja ne važi kao zakon ali se slede njene preporuke. Takođe, zaštita dece regulisana je ustavom kao i nizom zakonskih propisa kojima se štite prava . . .
SOCIJALNI STATUS RATNIH VETERANA KOSOVSKE MITROVICE, LEPOSAVIĆA, ZUBINOG POTOKA, ZVEČANA I GORE
Ovaj originalni naučni rad rađen je kao terensko, sociometrijsko istraživanje. Naručilac projekta je Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije. Asistenciju u projektu obavilo je Udruženje ratnih veterana grada Beograda, kao podizvođač . . .