AKTUELNA GEOPOLITIČKA POZICIJA SRBIJE: IZMEĐU ATLANTIZMA, EVROAZIJSTVA I KINESKOG UTICAJA
Polazeći od klasičnog geopolitičkog značaja Balkana i mesta srpskog naroda na njemu, rad promišlja aktuelne geopolitičke procese i uticaje velikih sila u regionu. Uočavajući ne samo nespronu prevlast atlanstista na Balkanskom poluostrvu, već i porast . . .
KINESKA DISKRETNA GEOPOLITIČKA TRANSGRESIJA KA BALKANU I BEZBEDNOSNI IDENTITET SRBIJE
U radu ćemo nastojati da prikažemo kinesku diskretnu geopolitiku nastupanja prema regionu Istočne i Jugoistočne Evrope, a u sklopu nje naročito prema Balkanu i Srbiji definišući takvu politiku kao strateško partnerstvo. Diskretna geopolitika strpljive . . .
POLITIČKO-EKONOMSKE I BEZBEDNOSNE ALTERNATIVE SRBIJE U OČIMA NJENIH GRAĐANA
U uslovima nastajanja novih prilika u međunarodnim odnosima sadržanim u novoj raspodeli moći na globalnom nivou, nastajanju multipolarnog međunarodnog poretka i sve veće povezanosti i međuzavisnosti državnih i nedržavnih aktera, kada politički, ekonomski . . .
SRBIJA I ATLANTSKE INTEGRACIJE – PROGRAMSKO-POLITIČKI STAVOVI PARTIJA U SRBIJI PREMA NATO
U radu se, primenom operativne metode analize sadržaja dokumenta, istražuju politički stavovi političkih partija u Srbiji u pogledu atlantskih integracija. Cilj analize je da pokaže kako je i zašto ovo pitanje došlo na politički dnevni red u Srbiji . . .
ULOGA ŠANGAJSKE ORGANIZACIJE ZA SARADNJU U PROMENI RAVNOTEŽE SNAGA U CENTRALNOJ AZIJI
Regionalna bezbednosna dinamika u Centralnoj Aziji opredeljuje i međunarodne odnose u celini. To je prostor od značaja za nacionalnu bezbednost Kine, Rusije, Indije, Pakistana i Irana, te je logično što u dugom istorijskom kontinuitetu zapadne zemlje, . . .
POZICIJA REPUBLIKE SRBIJE NA BEZBEDNOSNO-POLITIČKOJ MEĐI EVROPSKE UNIJE I NARODNE REPUBLIKE KINE
Cilj rada je da putem analize Mehanizma 16+1 i prisustva Kine u regionu predstavi izazove sa kojima se suočava Republika Srbija (Srbija), kao država koja kao svoj glavni spoljnopolitički cilj naglašava članstvo u Evropskoj uniji (EU), a ipak nastavlja . . .
BEZBEDNOSNI ASPEKTI INICIJATIVE POJAS I PUT
Cilj ovog rada je predstavljanje kineske inicijative Pojas i put iz ugla teorije o geoekonomiji koja pretpostavlja da sile u usponu koriste prvenstveno ekonomske instrumente za zaštitu nacionalnih interesa i postizanje geopolitičkih ciljeva. U radu je opisan . . .
TRAKTAT O SAVREMENOM REPOZICIONIRANJU DISKURSA DRŽAVE
Ovaj rad će pokušati da prezentuje i analizira neke od diskurzivnih komponenti destabilizacije klasičnog koncepta države. U tom smislu u posebnom fokusu će biti njena spacijalna dimenzija (teritorija, teritorijalnost i „teritorijalna zamka“) i dimenzija . . .
MEĐUNARODNI SISTEM I USPON KINE
Prikaz knjiga:
Christopher Coker, The Improbable War: China, The United States, and Logic of Great Power Conflict, Oxford University Press, New York, 2015.
Graham Allison, Destined for War: Can America and China Escape Thucydides’ Trap?, Houghton . . .