“EVROPSKO PITANJE” I PRAVA DEMOKRATIJA U 21. VEKU
Prve decenije 21. veka od strane većine savremenih, i bitno različitih teoretičara, označene su kao svojevrsno, i krajnje specifično, tranziciono doba čiji uzroci se nalaze u svetskoj političkoj, teorijskoj, etičkoj i ekonomskoj krizi. Polemike stručne . . .
SRPSKO DRUŠTVO IZMEĐU PAUPERIZACIJE I TAJKUNIZACIJE
Tranzicija bez socijalne odgovornosti, oslonjena na neoliberalni model zavisne modernizacije, dovela je do periferizacije privrede, društva i kulture u Srbiji. U savremenoj sociologiji ne postoje celovita istraživanja promena u društvenoj strukturi srpskog . . .
POLITIČKE ELITE, SINDIKATI I RADNICI SRBIJE NA KRAJU TRANZICIJE
U ovom radu autor sociološki opisuje i objašnjava odnos političkih i sindikalnih elita na kraju procesa tranzicije Srbije. Posebno se ukazuje na najvažnije faktore koji su doprineli zbližavanju interesa ovih elita početkom 2012. godine, tj. pred parlamentarne . . .
REFORMA PRAVOSUĐA U PROCESU PRISTUPANJA SRBIJE EVROPSKOJ UNIJI
U ovom radu autori analiziraju reformu pravosuđa u Srbiji, koja se sprovodi u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Posebno je izdvojen period od 2008. do 2012. godine, iako se počeci reforme pravosuđa mogu identifikovati od 2001. godine. Rad je podeljen . . .
ORGANIZOVANI KRIMINALITET KAO PRETNJA BEZBEDNOSTI ZEMLJAMA U TRANZICIJI
Poslednjih godina došlo je do povećanja problema vezanih za unutrašnju i međunarodnu bezbednost. Povećan broj „starih’’ i pojava novih bezbednosnih problema, pre svega, u zemljama koje se nalaze u tranzicionom ili posttranzicionom procesu u velikoj . . .