O ГРАЂАНСКОЈ НЕПОСЛУШНОСТИ КАО ЕЛЕМЕНТУ ЦИВИЛНЕ ПОЛИТИЧКЕ КУЛТУРЕ
У чланку ауторка настоји да грађанску непослушност ближе одреди као један од елемената цивилне политичке културе. Тиме се уводи комплементаран . . .
У чланку ауторка настоји да грађанску непослушност ближе одреди као један од елемената цивилне политичке културе. Тиме се уводи комплементаран . . .
Аутор у чланку излаже основне поставке концепта представничке владе Џона Стјуарта Мила, његово схватање демократије, поделе власти, универзалног . . .
Основни циљ овога рада је да укаже на нове приступе у проматрању институција и њиховој актуелној кризи, која се развија паралелно са ретроградним . . .
Аутор пише о појму јавног управљања и неопходности реформе јавног сектора у политичком систему Србије. Дефинише темељне појмове новог јавног . . .
Циљ овога рада је да укаже на домашаје, значај и примену интеграционог поља политичког легитимитета у политичком животу Србије. Аутор је пришао . . .
После дугог историјског развоја, коначно је у другој половини 20. века инаугурисана нова, најмлађа грана казненог права - међународно кривично . . .
Парламенти у савремено конципираним и изграђеним државама имају велику улогу и одговорност у процесима цивилне демократске контроле укључујући, . . .
Још је Платон утврдио да се политика може и мора учити ради општег добра политичке заједнице. Главно поље античке политике била је политичка . . .
Преговарање као вид комуникације, је присутно од настанка човека без обзира да ли о томе говорили креационисти (однос Бога и човека) или еволуционисти . . .
Основни циљ рада је да аргументовано покаже да развој демократског друштва није могућ без демократизације својинских односа. Закључује се: . . .
Овај рад се бави анализом основних транзиционих фаза у Србији након октобарских промена од 2000. године. Имајући у виду богато транзиционо искуство . . .
Готово да данас не постоји држава у свету која нема или није имала у ближој или даљој прошлости проблеме са становништвом барем на једном . . .
У овом раду се разматра однос између либерализма и демократије, политичких идеологија које представљају две компоненте данас тако интригантног . . .
У чланку су анализирани савремени хрватско-српски односи у време и након распада југословенске државе, посматрани у контексту хрватске тужбе . . .
Актуелна глобална динамика развоја технологија повезаних са биолошким оружјем омогућава и да мале државе и не-државни актери досегну капацитете . . .
Аутор се у овом чланку бави облицима флексибилне сарадње који су уведены у област спољне, безбедносне и одбрамбене политике ЕУ. Најпре се приступа . . .
Предмет овог рада представљају различити инструменти односно програми претприступне помоћи које Европска унија користи као подршку земљама . . .
Аутор у тексту анализира начин доношења, карактер и последице Устава од 1838. године. По обиму текста, најкраћи српски устав који је најдуже формално . . .
Етномузикологија у Србији се, од свог симболичког почетка с Вуком Караџићем, оријентише сходно идеји о духу народа који се кроз музику изражава. . . .
Приказ књиге: Херфрид Минклер, Империје - логика владања светом: од стaрог Рима до Сједињених Држава, Албатрос плус/ Службени гласник, Београд, . . .
. . .
. . .
Приказ књиге: Зоран Милошевић: Свет без Запада - прилог проучавању политичких процеса у свету и у Србији, Слобомир П. Универзитет, Бијељина, 2010, . . .
. . .