EVROPSKA UNIJA: PITANJE NACIONALNOG INTERESA, MULTILATERALIZMA I ZAJEDNIČKE BEZBEDNOSNE I ODBRAMBENE POLITIKE

ZAJEDNIČKA BEZBEDNOSNA I ODBRAMBENA POLITIKA EVROPSKE UNIJE – IZMEĐU MEKE I TVRDE MOĆI

Sprovođenjem Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike zasnovane na zajednički utvrđenim principima, mehanizmima i institucijama Evropska unija želi preuzme veću odgovornost i ulogu u evropskoj bezbednosti i odbrani i ojača svoj uticaj i ugled u rešavanju brojnih pitanja u pogledu mira i bezbednosti u svetu. Upravo oslonac na tvrdu, meku i normativnu moć čini Evropsku uniju respektibilnim faktorom u odnosu na druge nadnacionalne organizacije. EU unutrašnjom transformacijom namerava da, kroz pragmatičan pristup, iskoristi komparativnu prednost u kapitalizovanju meke moći u odnosu na NATO, kao i da ispolji značajniji vojno-civilni potencijal za očuvanje mira i bezbednosti u regionu i svetu. Takođe želi da novim i potencijalnim članicama Evropske unije nametne zajedničke normativne okvire i vrednosti za koje se zalaže kako bi ojačala svoje pozicije u uvećala svoju moć za delovanje na međunarodnom planu. U tom kontekstu analiza pokazatelja meke moći Nemačke, vodeće članice Evropske Unije i Srbije, kandidata za učlanjenje u EU, ukazuje na važnost ovog segmenta moći posebno imajući u vidu dugoročne aspiracije Republike Srbije ka punopravnom članstvu EU.

1. Адижес, Исак: Управљање променама, Адижес, Нови Сад, 2005.
    2. Група аутора, Безбедносни и одбрамбени аспекти прикључења Републике Србије Европској унији, Медија центар Одбрана, Београд, 2014.
    3. Blumer, Simon, William, E. Paterson, „Germany and the European Union: from ‘tamed power’ to normalised power?“, International Affairs, Volume 86, Issue 5, 2010.
    4. Вебер Макс,  Привреда и друштво, том 1, Просвета, Београд, 1976.
    5. Вукчевић Дејана, „Џон Мирштајмер-Трагедија политике велике силе“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, 2010.
    6. Gerrits, Andre, „Introductory Observation on a Controversial Notion“ in: Andre Gerrits (ed.), Normative Power Europe in a Changing World: A Discussion, 2010.
    7. Dahl, Robert, „The Concept of Power“, Behavioural Science, vol. 2, no. 3, July 1957.
    8. Manners, Ian, „Normative Power Europe: A Contradiction in Terms?“, Journal of Common Market Studies, vol. 40, no. 2, 2002.
    9. Manners, Ian, „The Normative Ethics of the European Union“, International Affairs, vol. 84, no. 1, 2008.
    10. Милошевић, Зоран, „Русија и ЕУ – стратешко партнерство или стратешка заблуда“, Политичка ревија, Институт за политичке студије, Београд, 4/2008.
    11. Patten, Chris, What next? Surviving the 21th Century, Pinguin Boooks, London, 2008.
    12. Rapid – growth markets soft power index, Ernst & Young, Skolkovo – Moscow School of Management, Institute for Emerging Market Studies, Moscow, Spring 2012, http://www.skolkovo.ru/public/media/documents/research 2012,
    13. Стратегија европске безбедности, Безбедна Европа у бољем свету, Центар за међународне и безбедносне послове, 2003.
    14. Симић, Драган,  Поредак света, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 1999.
    15. Талијан, Момчило, Талијан, М. Мирослав, Општи и безбедносни менаџмент, ВШУП, Бања Лука, 2011.
    16. Toje, Asle: „Normative Power in Europe after the Post-Cold War“ in: Andre Gerrits (ed.), Normative Power Europe in a Changing World: A Discussion, Netherlands Institute of International Relations Clingendael, The Hague, 2009.
    17. Wohlforth, C. William, The Elusive Balance: Power and Perceptions during the Cold War, Cornell University Press, Ithaca,  NY: 993, 2012.
    18. http://monocle.com/film/affairs/soft-power-survey-20l2/(приступљено 05. 02.2014.)
PERIODIKA Politička revija 2/2015 УДК 355.02(4-672 EU) 41-57