ČLANCI I STUDIJE

UTICAJ SECESIJE KOSOVA I METOHIJE NA NACIONALNU BEZBEDNOST SRBIJE

Cilj ovog rada je da se podseti naučna javnost i političke strukture u Republici Srbiji na značaj kontinuiranog izgrađivanja sistema nacionalne bezbednosti, jer je u fokusu nacionalne bezbednosti otadžbina, koju čine teritorija i narod, i koju mehanizam nacionalne bezbednosti (realizujući zaštitu Vitalnog nacionalnog interesa) štiti od različitih oblika redukcije: teritorije, stanovništva, nacionalnih resursa i suvereniteta. Takođe, otimanje Kosova i Metohije predstavlja izuzetno veliki bezbednosni problem, zbog izuzimanja iz suvereniteta Srbije dela veoma značajne teritorije sa aspekta bezbednosti i geopolitike, kao i zbog nekontrolisanog narastanja kriminalnih i terorističkih organizacija na teritoriji Kosmeta. Osnovni cilj svake državne politike je opstanak države, dok je uslov opstanka države njena bezbednost. Stoga je svrha delovanja moderne države, uslovno nazvanog političkim, usmerena upravo u tom cilju. To je okvir i bezbednosne politike koja ima zadatak da ostvari koncept mehanizama i sredstava kojima se osiguravaju unutrašnja i međunarodna bezbednost države i društva. U naučnim razmatranjima ovog pojma neophodno je razlikovati pojam bezbednosti države od pojma bezbednosti društva, uz naglasak da osnovni kriterijum bezbednosti države predstavlja njen suverenitet, a bezbednosti društva identitet, tj. svest o pripadnosti zajednici.

1. Бован, В., ”Албанизовање српског становништва на Косову и Метохији”, Косово и Метохија-изазови и одговори, Институт за геополитичке студије, Београд, 1997.
    2. Богдановић, Д., Књига о Косову, Народна књига и Војноиздавачки завод, Београд, 1999.
    3. Борозан, Ђ., Велика Албанија – порекло, идеје, пракса, Војноисторијски институт, Београд, 1995.
    4. Gaćinović, R., A geopolitical aspect of a violent secession of Kosovo and Metohija from Serbia, Thematic conference proceedings of international significance, Archibald Reiss Days, Volume II, Thematic conference proceedings of international significance, Academy of criminalistic and police studies, Beograd, 2015.
    5. Гаћиновић, Р., Безбедносна функција државе, Институт за политичке студије, Београд, 2012.
    6. Гаћиновић, Р., Отимање Косова и Метохије, НИЦ Војска, Београд, 2004.
    7. Гаћиновић, Р., „Насиље на Косову и Метохији“, Политичка ревија, бр. 1/2008.
    8. Gravier, G., La Viellie-Serbie et Les Albanais, extrait de la Revue de Parisновембар 1911.
    9. Деретић, Н. Ј., Срби и Арбанаси, Народна библиотека Србије, Београд, 2005.
    10. Илић, Ј., Косово и Метохија – изазови и одговори, Институт за геополитичке студије, Београд, 1997.
    11. Илић, Ј. „Балкански геополитички чвор и српски етнички простор“, Геополотичка стварност Срба, Институт за геополитичке студије, Београд,1997.
    12. Maier, С., “Peace and security for the 1990’s”, Unpublished paper for the MacArthur Fellowship Program, Social Science Research Council, 12 Jun 1990.
    13. Марковић, Ђ. Ј., Регионална географија СФР Југославије, Универзитет у Београду, Грађевинска књига, Београд, 1980.
    14. Матић, М. и Ђурић, Ж., Косово и Метохија пред судом историје, Збoрник радова САНУ, Београд, 2007.
    15. Научни демографски зборник: Насеља и становништво области Бранковића 1455 године, уредник академик М. Мацура, Београд, САНУ, 2001.
    16. Радонић, Ј., Римска курија у јужнословенским земљама од XVI – XIX века, Београд, 1950.
    17. Romm, Ј. Ј. Defining National Security: The Nonmilitary Aspects. Council on Foreign Relations. New York, 1993.
    18. Вучинић, М., Зашто Косово не може да буде република, НИП Пословна политика, Београд, 1990.

PERIODIKA Politika nacionalne bezbednosti 2/2017 УДК: 323.013(497.115):355.02(497.11) 69-86