OGLEDI I STUDIJE

ULOGA POLITIČKIH ELITA U IZGRADNJI INSTITUCIONALNIH KAPACITETA SRBIJE

Rad se bavi razvojem i ulogom političkih partija, a naročito pitanjem ima li Srbija danas stvarno vredne, pre svega političke kapacitete i kapacitete tzv. političke elite. Može li se, kada je reč o političkoj eliti kod nas, govoriti samo kao o kvazi elitama? Obzirom na kvantitet i kvalitet egzistirajuće političke elite, odnosno njihovog kapaciteta, evidentno je da u Srbiji postoji njen zapažen uticaj, naročito političke elite, koji treba ima veoma veliki uticaj na budući razvoj bezbedan razvoj Srbije. U radu se razmatra i problematika umreženosti današnje elite u nekoliko oblasti značajnih za evrointegracije Srbije uz činjenicu da je sadašnja elita, dobrim delom, rezultat demokratskih prome­na u Srbiji u poslednje dve decenije. Naročito se analizira položaj i uticaj političke elite sa aspekta bezbednosti koja predstavlja jednu od najznačajnijih oblasti za celokupno stanje u Republici Srbiji da­nas i njen budući razvoj. Korišćena je metoda analize sadržaja kao i metode indukcije i dedukcije.

1. Аврамовић Зоран, Родомрсци, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
    2. Вукомановић Дијана, Идеологија политичких партијау Србији и Црној Гори крајем века, ИПС, Београд, 2012.
    3. Вукомановић Дијана, Обнова партијског плурализма у Србији крајем века, ИПС, Београд 2010.
    4. Ђурић Ж., Јовашевић Д., Ракић М., Корупција изазов демократији, ИПС, Београд, 2007.
    5. Енциклопедија политике и културе, Савремена администрација, Бе­оград, 1993.
    6. Зиновјев А., Запад, Феномен западњаштва, Наш дом, Београд, 2002.
    7. Јовановић Милан, Политичке институције у политичком систему Србије, Институт за политичке студије, Београд, 2008.
    8. Кузмановић Рајко, Упоредни политички системи, Нови глас, Бања Лука, 1991.
    9. Лексикон темељних појмова политичке културе, Школска књига, За­греб, 1990.
    10. Лукић Д. Радомир, Политичка теорија државе, Савез удружења правника Југославије, Београд 1962.
    11. Марковић Драган, Демократија и партократија, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
    12. Милошевић Зоран, Политичка модернизација, Институт за политич­ке студије, Београд, 2010.
    13. Михелс Р., Социологија партија у сувременој демокрацији, Инфор­матор, ФПН, Загреб, 1990.
    14. Serge Moskovici, Lage des foules, I i II deo, preveo sa francuskog, Niko­la Bertolino, Beograd, 1997.
    15. Наградић Слободан, Опструкција демократије, Чигоја, Београд, 1998.
    16. Орловић Славиша, Политичке партије и моћ, Библиотека АГОРА, Београд 2002.
    17. Павловић Вукашин, Савремено друштво и политика, Радничка штампа, Београд, 1984.
    18. Пулешелић Стјепан, Хрестоматија политичке знаности, Напријед, Загреб 1946-1971.
    19. Ракић Миле, Јовашевић Драган, Изазови демократије безбедносно-политички и правни аспекти, ИПС, Београд, 2011.
    20. Ракић Миле, Јовашевић Драган, Насиље и демократија, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
    21. Роберт Дал, Демократија и њени критичари, Подгорица, 1999.
    22. Стајић Дубравка, Заблуде о социјалној држави, ИПС, Београд, 10.
    23. Стоиљковић Зоран, Речник демократије, Београд, 1998.
    24. Турен Ален, Нова парадигма за боље разумевање савременог друштва, Службени гласник, Београд, 2011.
    25. Џон Стјуарт Мил, Изабрани политички списи, Расправа о представничкој владавини, Информатор, Загреб, ФПН,1989.
PERIODIKA Politička revija 4/2012 УДК: 316.344.4:316.334.3(497.11) 303-328