СТУДИЈЕ И ОГЛЕДИ

ТРАДИЦИЈА ИСТРАЖИВАЊА У СОЦИЈАЛНОМ РАДУ

У овом раду сажето је приказана истраживачка баштина социјалног рада и социјалних радника, као основа заснивања науке социјалног рада. У приказу токова истраживања у социјалном раду изабрани су само карактеристични примери и искуства. Аутор критички приказује утицаје друштвениох истраживања на праксу и науку социјалног рада. Приказани су примери првих истраживања реализованих од стране Џејн Адамс и Мери Ричмонд, као и веза између конституисања професије социјалних радника и истраживања у социјалном раду. Аутор, такође, указује на паралени процес развоја социјалног рада у заједници и истраживања о и у локалним заједницама. Приказује се и утицај друштвених околности и промена концепција економске и социјалне политике на токове истраживања у социјалном раду. На крају рада, разматрају се истраживачке тенденције и противречности истраживања у социјалном раду на почетку двадесетпрвог века.

1. Addams, Jane, Twenty Years at Hull-House with autobiographical notes, unabrid­ged republication, Mineola, New York, First published in 2008. by Dover Pu­blication, INC.
    2. Austin, David: History of Research in Social Work, Enciclopedia of Social Work, 19th Edition, Washington, DC: NASW, 2003.
    3. Barker, Robert L, Milestones in the Development of Social Work and Social Welfa­re, Washington DC, NASWPRESS, 1998.
    4. Бркић Мирослав, Заступање у социјалном раду, Факултет политичких наука, Београд, 2010
    5. Broadhurst, B.P., Social Thought, Social practice and Social Work education: San­born, Ely, Warner, Richmond, New York, Columbia University School of So­cial Work, 1971.
    6. Bryman, Alan, Social Research Methods. Oxford: Oxford University Press, 2001.
    7. Flexner Alexsander, „Is social work a profession?“, in Proceedings of National Conference on Charity an Correction, Chicago, Hildman 1915 (p. 576-590).
    8. Халми, Александар, Темељи квантитативне анализе у друштвеним знаностима. Загреб, Алинеа, 2001.
    9. Howe, David, Увод у теорију социјалног рада, Београд, Факултет политичких наука: Научно-истраживачки центар за социјални рад и социјалну поли­тику, 2003.
    10. Kahn, Alfred, The social work research domain in historical perspective: The first 100 years. In M. Potocky-Tripody & T. Tripody (Eds.), New direction for social work practice research, Washington, DC: NASW Press, 1999.
    11. Kellogg, Paul (Eds.): The Pittsburgh Sarvey (6 Vols), New York: Russell Sage Fondation, 1910-1910.
    12. Кнежевић, Младен, „Чикашка школа: искуства социјалног рада за социологију и социолошка теорија за социјални рад“, Љетопис социјалног рада, годиште 16, број 1, 2009, Загреб, Правни факултет Свеучилишта у Загребу.
    13. Maxwell A., Joseph, Qualitative Research Design An Interactive Approach. Thousend Oaks/ London/ New Delhi, Sage Publications, 2005.
    14. Милосављевић, Милосав: Основе науке социјалног рада. Бања Лука, Филозофски факултет, 2009.
    15. Милосављевић, Милосав, Бркић, Мирослав, Социјални рад у заједници, Ре­публички завод за социјалну заштиту, Београд, 2010.
    16. Payne, Malcolm, Савремена теорија социјално града, Бања Лука, Филозофски факултет, 2001.
    17. Петричковић, Милан, Теорија социјалног рада, Београд: Социјална мисао, 2006.
    18. Shoemaker L.M., „Early conflicts in social work education“. Social Service Revi­ew, 72/1998.
    19. Zimballist, S.E., Historic Themes and Landmarks in Social Welfare Research, New York: Har
периодика Социјална политика 1/2013 УДК 364-1 9-32