KRIZA I TRANZICIJA

SOCIJALNE NEJEDNAKOSTI U FOKUSU EKONOMSKE I FINANSIJSKE DISHARMONIJE

Danas živimo daleko od savršenog sistema, jer je ideologija slobodnog tržišta stvorila takav tip privrede i društva u kojem je profit postao primarni cilj. Slobodno tržište je do­velo do velike ekonomske nesigurnosti radnika, jer je čovek kao pojedinac postao najobičnija roba. Od trošenja koje služi akumulaciji došli smo do obrnutog procesa ljudi trebaju štedeti radi socijalne neizvesnosti. Kriza je dovela ljude u neizvesnost, u kojoj su sva bogatstva relativna. Čovek jako brzo može izgubiti posao i socijalnu sigurnost. To proizvodi uvećavanje broja siromašnih kao i onih koji se velikom brzinom približavaju granici siromaštva. Siromašni će postati još siromašniji, a bogati još bogatiji. Ta izražena polarizacija stanovništva će povećati sivu ekonomiju i kriminal. A ako kriza duže potraje socijalni i politički nemiri su nezaobilazni. Radi toga su neophodne državne intervencije. Dakle, država mora reagovati kako ne bi sistemska finansijska kriza duže potrajala i dublje se reflektovala na ekonomsku, socijalnu, kulturnu i moralnu krizu.

1. Bank of England (BoE), (2008), Stabilization Report, October 2008.
    2. European Central Bank (2008), Statistics, Pocket book, Frankfurt.
    3. Eurostat (2007), Europe in Figures, Eurostat Yearbook 2006-2007, ,Basel.
    4. Galbraith K.J. (2008), The Predator State: How Conservatives Abandoned the Free Market and Why Liberals Should Too, Hardcover, Kindle Edition.
    5. Грк. С. (2009), Србија у зони рецесионог сумрака, Српска политичка мисао, 1-2009, Институт за политичке студије, Београд.
    6. Грк. С. (2009), Србија у вртлогу економске кризе, Криза и глобализација, Ин­ститут друштвених наука, Београд.
    7. Грк. С. (2009), Димензије економске кризе у Србији, Српска политичка ми­сао, 2-2009, Институт за политичке студије, Београд.
    8. Интернатионал Монетарy Фунд (2009), Интернатиопнал Финанциал Статистицс, Марцх 2009.
    9. Влада Републике Србије (2008), Економска криза и њен утицај на привреду Србије Оквирни програм мера, Београд.
    10. Влада Републике Србије (2009), План за економску стабилност програм ме­ра за смањење јавне потрошње, Београд.
    11. Републички завод за статистику Србије (2008), Студија о животном стандарду, Србија 2002-2007, Републички завод за статистику Србије, Тхе Wорлд Банк, Департмент фор Интернатионал Девелопмент, Београд.
    12. Florida R, I. Tinagli (2004), Europe in the Creative Age, Carnegie Mellon Software Industry Center & DEMOS.
PERIODIKA Srpska politička misao 4/2009 УДК: 316.344.25:338.124.4 269-294