ПОЛИТИЧКА ТЕОРИЈА И ФИЛОЗОФИЈА ПОЛИТИКЕ

САВРЕМЕНА КОМУНИТАРИСТИЧКА ПОЛИТИЧКА ТЕОРИЈА – ПРИКАЗ ЈЕДНОГ САВРЕМЕНОГ ПОЛИТИКОЛОШКОГ СТАНОВИШТА

У раду се даје концизан и прегледан приказ тзв. комунитаристичке политичке теорије која је једна од доминантнијих социолошко-политиколошких теорија међу савременим теоретичарима. У раду се спецификује однос комунитарситичке теорије према либералној политичкој теорији коју настоји да критикује и превазиђе. У том контексту се тематизују основни појмови на којима почива комунитаристичка теорија као што су појмови општег добра, позитивних права и сопства. Рад обрађује појединачно и кључне политичке списе који су утицали на формулисање и разраду комунитаристичке теорије и пружа приказ појединачне мисли најистакнутијих комунитаристичких мислилаца као што су Аластер Мекинтајер, Чарлс Тејлор, Мајкл Сандел и Мајкл Волцер. У закључним напоменама рада се даје критичка оцена теоријских домета комунитаристичке политичке теорије и разматрају се могућности њене практичне политичке апликације.

1. Аластер Мекинтајер, Кратка историја етике, Плато, Београд, 2000.
    2. Аластер Мекинтајер, Трагање за врлином, Плато, Београд, 2006.
    3. Аристотел, Никомахова етика, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Сремски Карловци-Нови Сад, 2003.
    4. Валтазар Богишић, Општи имовински законик за Књажевину Црну Гору, ЦИД-Службени лист СЦГ, Подгорица-Београд, 2004.
    5. Жан Пол Сартр, Егзистенцијализам и марксизам, Нолит, Београд, 1973
    6. Мајкл Волцер, Подручја правде, Филип Вишњић, Београд, 2000.
    7. Michael Sandel, Liberalism and the limits of justice, Cambridge Press, Cambridge, 1982.
    8. Невен Цветићанин, Епоха с оне стране левице и деснице, Службени гласник-Институт друштвених наука, Београд, 2008.
    9. Невен Цветићанин, „Држава благостања као синтеза између либералних и антилибералних економско-друштвених тенденција“, у зборнику (Анти)либерализам и економија, Институт друштвених наука, 2014.
    10. Чарлс Тејлор, Болест модерног доба, Чигоја штампа, Београд, 2002.
    11. Џон Ролс, Теорија правде, ЦИД-Службени лист СРЈ, Београд-Подгорица, 1998.
    12. Аlan Patten, Liberal egalitarianism and the case for supporting national culture Интернет: http://www.princeton.edu/~apatten/monistarticle.pdf, (приступљено 21/05/2014)
    13. Интернет страница организације Амитаја Еционија, Интернет: http://www.amitaietzioni.org/ (приступљено 21/05/2014)

периодика Српска политичка мисао 3/2014 УДК 321.01“20“ 165-184