ČLANCI I STUDIJE pnb2/2019

SARADNJA SRBIJE I RUSIJE: ODBACIVANJE ATLANTIZMA I MOGUĆA GEOPOLITIČKA ALTERNATIVA

Autor u radu sagledava odnose Srbije i Rusije u poslednjih deset godina. Posle uvoda, gde su istraživačka pitanja, u drugom poglavlju se analizira vojna saradnja dve zemlje od 2014. godine kroz odbacivanje prikrivenog atlantizma koji je do tada Srbija sprovodila. U trećem poglavlju se odnosi Srbije i Rusije posmatraju kroz strategije nacionalne bezbednosti Srbije 2009. i 2019. godine i daje se mišljenje o karakteru geopolitičkog identiteta Srbije. Navodi se da doktrinarno prihvatanje stvarnog geopolitičkog identiteta Srbiji daje osnove za istinski razvoj na unutrašnjem i spoljnom planu. U četvrtom poglavlju su prikazani ekonomski odnosi sa Rusijom koji daju Srbiji mogućnost alternative. U završnom poglavlju smo istakli da saradnja Srbije sa geopolitikom Rusije znači efikasniju zaštitu nacionalnih interesa, a time i potpuniji razvoj same države i naroda. S druge strane, narastajuća multipolarnost podrazumeva oslanjanje Srbije na one geopolitičke polove/identitete koji su najbliži njenom civilizacijskom obrascu, a to je – Rusija.

• Banković, Živojin, Tangosix.rs, 17.11.2014, „Srem-2014“ – najveća srpsko-ruska vojna vežba do sada“
    • Buyserbian, „Привредна сарадња Србија – Руска Федерација“, http://buyserbian.com/sr/privredna-saradnja-republika-srbija-ruska-federacija/,
    • Гајић, Александар Саша, „Између евроатлантизма и евроазијства – положај савремене Србије“, Култура полис, посебно издање – Геополитички положај Србије и Балкана између атлантизма и евроазијства (приредили Љубиша Деспотовић, Александар Гајић), Култура – Полис, Нови Сад, 2015. стр. 1 – 16.
    • Деспотовић, Љубиша, „Геополитика деструкције и ‘Нова Европа’ – постоји ли геополитичка алтернатива за Србију?“, Култура полис, посебно издање – Геополитички положај Србије и Балкана између атлантизма и евроазијства (приредили Љубиша Деспотовић, Александар Гајић), Култура – Полис, Нови Сад, 2015. стр. 65 – 80.
    • Деспотовић, Љубиша, Српска геополитичка парадигма, Каирос, С. Карловци, 2012.
    • Јевтовић, Горан, „Под окупацијом и у власти НАТО (3) – Време Бориса Тадића“, ceopom-istina, 27.5.2015.
    • N1, 30.09.2019,  „Министри ЕУ позвали су Србију да не потписује споразум о слободној трговини са Евроазијском економском унијом“,
    • Одлука о војној неутралности (Резолуција о заштити суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка Републике Србије).
    • Перишић, Срђан, „Геополитичко усмерење спољне политике Русије“, Војно дело, Београд, лето 2014, стр. 7 – 22.
    • Перишић, Срђан, „Геополитичка оријентација Србије: потреба за дефинисањем“, Култура полис, посебно издање – Геополитички положај Србије и Балкана између атлантизма и евроазијства (приредили Љубиша Деспотовић, Александар Гајић), Култура – Полис, Нови Сад, 2015, стр. 155 – 166.
    • Перишић, Срђан,  Нова геополитика Србије, Одбрана, Београд, 2015.
    • Перишић, Срђан, „Србија и геополитика: од идентитета до практичне геополитике и стратегије“, Зборник радова Србија и стратегијска раскршћа – ИСИКС 2016, Институт за стратешка истраживања Министарства одбране Републике Србије, Школа националне одбране, Београд, 2016. стр. 371–386.
    • Перишић, Срђан,  „Србија и два погледа на свет: Европска унија и Русија“, зборник Србија и Евроазијски савез, Центар академске речи, Шабац, 2016, стр. 215–229.
    • Перишић, Срђан,  „Србија и бриселски пројекат Западни Балкан“, зборник Србија и свет у 2017. години, (приредили Душан Пророковић, Владимир Трапара), Институт за међународну политику и привреду, Београд, 2018. стр. 11-25.
    • Пророковић, Душан, “Због чега је опасна идеја о Балканској царинској унији”, Нови стандард, 19. фебруар 2017.
    • Путин, Владимир, Московские новости, 23.01.2012, „Россия: национальный вопрос“.
    • Рабреновић, Јована, „Ускоро измене споразума о слободној трговини са Русијом“, Политика, 09.12.2018.
    • Степић, Миломир, Геополитика: Идеје, теорије, концепције, Институт за политичке студије, Београд, 2016.
    • Политика, 07.03.2019, „Спољно-трговинска размена са Русијом 3,6 млрд. долара“
    • Политика, 16.05.2019. „’Мигови 29′ из Белорусије у Србији почетком 2021. године“;
    • Развојна агенција Србије, 18.01.2019, „Руски Фонд за директна улагања и Развојна агенција Србије потписали споразум о сарадњи“.
    • РТС, 29. јул 2019, „Вучић: Возила БРДМ-2 имају превентивно дејство, немамо освајачких планова“.
    • РТС, 18.08.2019, „После три године преговора: Ево шта Србији доноси споразум са Евроазијском унијом“.
    • РТС, 30.08.2019, „Лајчак: Србија не може ићи у више праваца истовремено“.
    • Стратегија националне безбедности Србије из 2009. године, МО Србије.
    • Стратегија националне безбедности Србије из 2019. године (нацрт); МО Србије.
    • Стратегија националне безбедности Русије, из 2015. године. Указ Президента Российской Федерации от 31 декабря 2015 года, N 683, “О Стратегии национальной безопасности Российской Федерации”.
    • Watkins, Amadeo, Gligorijevic Srdjan. „NATO and the Balkans: The case for greater integration“. NATO Review: Partnerships: Old and New, current issue: summer 2007.
PERIODIKA Politika nacionalne bezbednosti 2/2019 2/2019 327(470+571)(497.11) 67-86