ОГЛЕДИ И СТУДИЈЕ

РЕВОЛУЦИЈА ИЗМЕЂУ ТЕОРИЈЕ И ПРАКСЕ

Аутори овим радом желе да укажу на комплексност феномена који се означава именом револуције, као и да својом теоријском анализом допринесу разумевању њене природе и смисла. Основне методе које се користе у овом раду су метод анализе садржаја и компаратавни метод. Рад започиње анализом револуције као облика друштвеног кретања. Након тога следи кратак приказ пута који је овај појам прешао од самог почетка, па све до онога што ми данас подразумевамо под револуцијом. У другом делу се анализирају промене до којих је дошло у XVIII веку, као и значај који су ове промене имале за конституисање овог појма. На крају се излажу схватања Лава Троцког и Чарлса Тилија који су, сваки на свој начин, покушали да дођу до суштине овог процеса пуног противуречности.

1. Арент Хана, О револуцији, Филип Вишњић, Београд, 1991.
    2. Берк Едмунд, Размишљања о револуцији у Француској, Филип Вишњић Београд, 2001.
    3. Достанић Душан, „Одређење екстремизма – проблеми и недоумице”, Српска политичка мисао, Институт за политичке студије, Београд, 2/2013.
    4. Ђурковић Миша, „Трансформација троцкизма крајем двадесетог ве­ка”, Српска политичка мисао, Институт за политичке студије, Београд, 2/2009.
    5. Енциклопедија политичке културе, Савремена администрација, Београд, 1993.
    6. Lee Kaid, Lynda, Holtz-Bacha Christin, Encyclopedia of Political Com­munication, SAGE Publications, 2008.
    7. Милосављевић Љубинко, Под/стицање слободе-нововековна мисао у друштву, Филозофски факултет, Ниш, 2008.
    8. Митровић, Љ. Социологија, Институт за политичке студије, Београд, 2003.
    9. McNesse Tim, Political Revolutions of the 18th, 19th, and 20th Centuri­es, Infobase Publishing, Chelsea House, 2005.
    10. Skocpol Theda, States and Social Revolutions a Comparative Analysis of France, Russia, and China, Cambridge University Press, Cambridge, 1979.
    11. Тили Чарлс, Европске револуције, 1492-1992, ЦИД, Подгорица, 2005.
    12. Троцки Лав, Перманентна револуција, Отокар Кершовани, Ријека, 1972.
    13. Фире Франсоа, О Француској револуцији, Издавачка књижарница Зорана Стојановића, Срeмски Карловци, 1990.
периодика Политичка ревија 3/2013 УДК: 323.27:321.01 91-109