OGLEDI I STUDIJE

PROCES EVROPSKIH INTEGRACIJA I NACIONALNA BEZBEDNOST SRBIJE

Proces evropskih integracija pred Srbiju postavlja ozbiljne zahteve vezane za reforme u praktično svim oblastima društvenog života. Reforme koje treba izvršiti u oblasti nacionalne bezbednosti predstavljaju ozbiljnu dilemu za širu, ali i stručnu i političku javnost. U ovom radu se ukazuje da se Evropska unija opredelila za koncept kooperativne bezbednsoti, pošto ni jedna od članica nije spremna da svoj nacionalni suverenitet u ovoj osetljivoj oblasti prenese na neku međunarodnu organizaciju. Zahtevi koji se perd Srbiju postavljaju u procesu evropskih integracija odnose se na sposobnosti da se učestvuje u zajedničkim operacijama Evropske unije. Sposobnost se odnosi na dva aspekta: postojanje adekvatnog pravnog okvira za učešće snaga odbrane i drugih snaga u zajedničkim operacijama Evropske unije i interoperabilne kapacitete Vojske Srbije i drugih snaga odbrane. Aktivno učešće Srbije u multinacionalnim operacijama, od kojih je jedna operacija Evropske unije, nedvosmsleno pokazuje da je Srbija sposobna da peruzme svoje obaveze prema zajedničkoj bez­bednsoti Evropske unije kada postane punopravna članica.

1. Дејана Вукчевић: Безбедност и Европска унија, ИПС, Београд, 2008. године
    2. Дејана Вукчевић, Миша Стојадиновић: Процес проширења ЕУ – концепт „преливања“, Српска политичка мисао, 4/2011., Београд, 2011. године
    3. Кенет Волц: Теорија међународне политике, ЦЦВО, Београд 2008. године
    4. Милутин Јањевић: Устав Европе, Службени гласник, Београд 2005. године
    5. Пол Тејлор: Крај европске интеграције, Службени гласник, Београд, 2010. го­дине
    6. Радослав Гаћиновић: Значај војне неутралности Србије у изградњи националне безбедности, у Србија – изградња националне безбедности, приредио Радослав Гаћиновић, ИПС, Београд, 2010.
    7. Радослав Гаћиновић, Младен Бајагић: Политичке последице албанског насиља на Балкану, Српска политичка мисао 3/2012., Београд 2013
    8. Саша Мијалковић, Жељко Никач: Заштита националних интереса Републи­ке Србије у процесу европских интеграција, Српска политичка мисао, 4/2012. Београд 2012. године
    9. Снежана Грк: Свет – димензије кризе и спашавање европског пројекта, Српска политичка мисао, 3/2012. Београд 2012. година
    10. Antony Forster and William Wallace, Common Foreign and Security Policy, Ox­ford University Press, 2004.
    11. Held Mc Grow: World Order Old and New, Palgrave, London, 1999.
    12. Robert Kagan, Paradise and Power Europe and America in the New World Order, Atlatic, London 2003.
    13. Stanley Hoffman, French Dilemmas and Strategies, Harvard University Press, 2007.
    14. vs.rs/index.php?content=bce7dcf0-fd29-102b-9fa8-28e40361dc2e
    15. consilium.europa.eu/eeas/security-defence/eu-operations/completed-eu-operations
    16. eda.europa.eu
    17. consilium.europa.eu/eeas/security-defence/csdp-structures-and-instruments/eu-operations-centre?lang=en