SRBIJA I POLITIČKO-EKONOMSKI PROCESI

NASILNI NEDRŽAVNI AKTERI I POZICIJA SRBIJE

Svedoci smo da danas, s početka XXI veka, nasilni nedržavni akteri preuzimaju dugo čuvani primat države kao najdominantnijeg, a u određenim vremenskim epohama i jedinog, aktera bezbednosti. Broj međudržavnih sukoba je sve manji, a sve je više onih u kojima bar jednu od suprotstavljenih strana predstavljaju nasilni nedržavni akteri. Primećeno je da je moć nedržavnih aktera obrnuto proporcionalna moći države. Što je država slabija, uticaj i broj nasilnih nedržavnih aktera je veći, i suprotno. Usled nesposobnosti da im se na najadekvatniji način suprotstave, slabe države zapravo postaju svojevrstan „inkubator“ u kome nasilni nedržavni akteri mogu da ojačaju do te mere da relativno lako prevazilaze nacionalne okvire i postaju regionalni, pa čak i međunarodni problem. Namera autora je da ovim radom ukažu na karakteristike nasilnih nedržavnih aktera, kao bezbednosnih aktera, ali i na njihovu relaciju sa slabom državom. Pored toga, na osnovu različitih parametara, autori analiziraju koliko je Srbija podložna delovanju nasilnih nedržavnih aktera i kojoj vrsti oni pripadaju.

1. Група аутора, Млади и хулиганизам на спортским приредбама, Мисија ОЕБС у Србији, Београд, 2014.
    2. Западни Балкан „извор страних терористичких бораца“, Internet, http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/region/1924213/zapadni-balkan-izvor-stranih-teroristickih-boraca.html, 06/09/2016.
    3. Процена претње од тешког и организованог криминала – јавна верзија, Министарство унутрашњих послова Р. Србије, Београд, 2015.
    4. Стојановић Станислав, Глобализација и безбедносне перспективе света, Војноиздавачки завод, Београд, 2009.
    5. Суботић Милован, Екстремизам под окриљем религије, Медија центар Одбрана и Институт за стратегијска истраживања, Београд, 2015.
    6. Суботић Милован, Димитријевић Иван, „Фактор гомиле у навијачком насиљу“, Култура полиса, Нови Сад, бр. 29/2016, стр. 511-526.
    7. Bezbedna Evropa u boljem svetu – Evropska strategija bezbednosti, ISAC Fond, 2006.
    8. Chaudhry Rajeev, „Violent Non-State Actors: Contours, Challenges and Consequences“, CLAWS Journal – Journal of the Centre for Land Warfare Studies, New Delhi, Winter 2013, (167-178).
    9. Corruption Perceptions Index 2015, Internet, http://www.transparency.org/cpi2015, 22/08/2016.
    10. Ejdus Filip, Međunarodna Bezbednost: teorije, sektori i nivoi, Službeni glasnik, Beograd, 2012.
    11. Fragile States Index 2015, The Fund for Peace, Washington, 2015.
    12. Fukujama Frensis, Građenje države – upravljanje i svetski poredak u dvadesetprvom veku, Filip Višnjić, Beograd, 2007.
    13. Idler Annette and Forest James J. F., „Behavioral Patterns among (Violent) Non-State Actors: A Study of Complementary Governance“, Stability: International Journal of Security & Development, London, 4(1)/2015, стр. 1-19.
    14. Kaldor Meri, Novi i stari ratovi – organizovano nasilje u globalnoj eri, Beogradski krug, Beograd, 2005.
    15. Kreveld Martin van, Transformacija rata, Službeni glasnik i Fakultet bezbednosti, Beograd, 2010.
    16. Schneider Friedrich and Enste H.Dominik, The Shadow Economy: An International Survey, 2nd edition, Cambrige University Press, Cambrige, 2016.
    17. Štrbac Katarina, Milenković Miloš, Milutinović S. Milan, „Transformation or Suppression of the State-centric Security Approach“, Compendium from the Security Forum Cracow 2012, Kraków, 2013, стр. 290-300.
    18. Veber Maks, Politički spisi, Filip Višnjić i Službeni glasnik, Beograd, 2006.
    19. Vinsent Endru, Teorije države, Službeni glasnik, Beograd, 2009.
    20. Williams Phil, Violent Non-State Actors and National and International Security, International Relations and Security Network (ISN), ETH Zürich, 2008.
    21. Zarei H. Mohammad, Safa Azar, „The Status of Non-State Actors under the International Rule of Law: A Search for Global Justice“ у збпрнику: Rethinking International Law and Justice, (Eds. Charles Sampford, Spencer Zifcak, Derya Aydin Okur), New York, 2015, стр. 233-252.
PERIODIKA Srpska politička misao 3/2017 УДК 343.9.02:355.02(497.11) 55-70