IZ JEZIČKE ISTORIJE I ISTORIJE POLITIČKIH IDEJA

MONTESKJEOV KONCEPT PRIRODNOG STANJA, PRIRODNIH I POZITIVNIH ZAKONA I OBLIKA VLADAVINE

Odnosima među ljudima vladaju prirodni zakoni, koji su rezultat njihovog direktnog i praktičnog iskustva. Čovek traga za svojim samoočuvanjem i želi mir kojim bi održao svoje blagostanje. U takvim okolnostima instinktivno je usmeren na druge ljude, a znanje koje je izvukao iz međudejstava sa drugim ljudima navodi ga na želju da živi u društvu. Prirodno stanje je preduslov društvenog, a prirodni zakon preduslov pozitivnog stanja. U uspostavljanju društvenog stanja, a kasnije i vlade i zakona nijedna pojedinačna forma vladavine nije dovoljna – negde je to republika, negde monarhija, a negde despotska vladavina. U prirodnom stanju čovek je svestan svojih slabosti, stidljiv je i instinktivno teži miru i opstanku, što je njegovo prirodno pravo. Oni koji žele da vladaju moraju uzimati u obzir geografiju, ekonomiju, karakter i postojeće zakone ljudi zarad kojih je vlada i uspostavljena. Da bi se sve to ostvarilo neophodni su mudrost i umerenost. Osnovni cilj vlade je održavanje poretka, zakona, političke slobode i svojine pojedinaca. U tom cilju se Monteskje suprotstavlja apsolutnoj monarhiji Francuske toga perioda i favorizuje engleski sistem vladavine. Najbolji oblik vladavine je onaj u kome su zakonodavna, izvršna i sudska vlast podeljene i podložne proveri kako bi se onemogućilo da jedna od njih prevlada. Posedovanje sve tri vrste vlasti od jednog tela neumitno vodi ka despotizmu.

1. Bergman Matthew, „Montesquieu’s Theory of Government and the Framing of the American Constitution“, Pepperdine Law Review, Vol 18, 1990, pp. 1-42.
    2. Dijn de Annelien, French Political Thought from Montesquieu to Tocqueville – Liberrty in a Levelled Society? Cambridge, Cambridge Uiversity Press, 2008.
    3. Lutz S. Donald, “The Relative Influence of European Writers on Late Eighteenth-Century American Political Thought“, The American Political Science Review, 78, March, 1989, pp. 189-197.
    4. Pavlović Vukašin, „Tokvilov doprinos političkoj sociologiji“, Politeja, naučni časopis Fakulteta političkih nauka u Banja Luci za društvena pitanja, god. IV, br. 8, 2014, str. 265-300.
    5. Radonjić Radovan, Političke doktrine, Obod Cetinje, Cetinje, 2010.
    6. Vrkatić Lazar, Izabrana dela, 2 – ontologijski stav filozofije prava, Meditterran Publishing, Nikola Janković, Novi Sad, 2009.
    7. Vujadinović-Milinković Dragica, Političke i pravne teorije, Pravni fakultet, Beograd, 1996.
    8. Монтескје Шарл, Дух закона, Филип Вишњић, Београд, 1989.
    9. Словић Срђан, „Аронова историјска социологија и савремени међународни односи“, у зборнику: Наука и стварност (приредили: Мишко Кулић и Марија Летић), Филозофски факултет, Пале, 2017, стр. 9-23.
    10. Словић Срђан, Аронова теорија међународних односа и актуелно косовско питање, Институт за српску културу, Приштина/Лепосавић, 2009.

PERIODIKA Politička revija 4/2017 УДК 321.01 Montesquieu 21-36