AKTUELNO

MEDIJSKO IZVEŠTAVANJE TOKOM PREDIZBORNE KAMPANJE: PARLAMENTARNI IZBORI U SRBIJI 2014. GODINE

Mediji čine važan elemenat savremenog demokratskog društva. Oni imaju tu moć da oblikuju savremeno društvo i da utiču na sve aspekte društvenog života. Značaj medija se ogleda u tome što oni predstavljaju glavni izvor informisanja građana. Njihova uloga je naročito vidljiva za vreme predizborne kampanje, kada mediji postaju značajno sredstvo pomoću koga političke partije teže da privuku što veći broj glasova. Autori u ovom radu analiziraju način na koji su dnevne novine izveštavale za vreme predizborne kampanje za vanredne parlamentarne izbore u Srbiji 2014. godine, fokusirajući se tom prilikom pre svega na značaj koji su mediji pridavale različitim temama. Glavne metode koje autori koriste u ovom radu su metod analize sadržaja i komparativni metod.

1. Гавриловић Зоран, ,,Медијски (дез)интегритет“, Медији у изборима – Мониторинг медија – изборна кампања 2012, Биро за друштвена истраживања – БИРОДИ, 2012.
    2. Гоати Владимир, Политичке партије и партијски системи, Центар за мониторинг – ЦЕМИ, Подгорица, 2007.
    3. Ђурић Живојин, Суботић Драган, Медији, јавно мнење и политика, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
    4. Миленковић Весна, ,,Партије и медији у предизборној кампањи“, Часопис за управљање комуницирањем, Протокол Нови Сад и Факултет политичких наука Београд, бр. 14/2010.
    5. Mughan Anthony, Gunther Richard, ,,The Media in Democratic and Nondemocratic Regimes: A Multilevel Perspective’’, Democracy and the Media, Cambridge University Press, 2000.
    6. Павићевић Александра, ,,Смрт у медијима“, Гласник Етнографског института САНУ, LVIII (1), Етнографски институт САНУ, 2010.
    7. РЕЗУЛТАТИ ИЗБОРА ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, 18. 11. 2014, доступно на: http://www.rik.parlament.gov.rs/cirilica/Rezultati/ Izbori%202014%20Tabela1_konacna.pdf.
    8. Стојадиновић Миша, ,,Значај медија за развој културе мира“, Медији и култура мира на Балкану (приредили: Бранислав Стевановић, Александра Костић, Љубиша Митровић), Филозофски факултет – универзитет у Нишу, Центар за социолошка истраживања, Ниш, 2010.
    9. Стојадиновић Миша, ,,Медији, демократија и избори“, Политичка ревија, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2/ 2012.
    10. Shams Reza Mohammad, Newspapers in the ELT Classroom – A Guide to the English newspaper for ESL/EFL Students, University of Kashan, 2013.
    11. The Front Page, Newseum Funded by the Freedom Forum, The Washington Post, 18.11.2014. доступно на: http://www.newseum.org/wp-content/uploads/2014/08/education_ resources_frontpageposter.pdf.
PERIODIKA Srpska politička misao 4/2014 УДК 324(497.11)“2014“:316.774 317-330