MARKS I MARKSIZAM U ISTORIJSKOJ VIZURI

MARKS, ISTOČNO PITANJE, PRAVOSLAVLJE I SOCIJALNA REVOLUCIJA

Marks nije ostavio celovitu studiju o naciji i nacionalnoj državi. Ali je baveći se analizom struktura i procesa kapital odnosa, kao pozadinom dubinskih procesa nastanka nacije, proletarizacijom, i nacionalizacijom seljaštva, ostavio je mnogo zapisa o evropskim nacijama, u vidu lucidnih fragmenata, skoro da i nije bilo evropskog naroda o kome nije pisao. Otuda i njegove teorijsko-analitičke refleksije u publicističkoj formi o istočnom pitanju, pravoslavlju i socijalnoj revoluciji, u kontekstu odnosa velikih sila (Rusija, Zapad, Turska ) i danas imaju veliki naučni, kulturološki značaj i aktuelnost. Kao da živimo u Marksovo vreme. O radnicima nema ko da brine. Levica je pod apsolutnom kontrolom krupnog kapitala. A živo je ponovo istočno pitanje, kao recidiv (neo)kolonijalizma.

• Вебер М., Привреда и друштво, том I и II, Просвета, Београд, 1976.
    • Вишеславцев Б., Филозофска беда марксизма, Логос, Београд, 2014.
    • Данилевски Н. Ј., Русија и Европа, Досије студио, Београд, 2007.
    • Иглтон T. (2016): Зашто је Маркс био управу, Плато, Београд, 2016.
    • Литаврин Г., Како су живели Византинци, Академска књига, Нови Сад 2017.
    • Мазовер М., Солун град духова: хришћани, муслимани и јевреји 1430-1950 ( друго издање), Досије студио, Београд, 2017.
    • Трубецкој Н., Наслеђе Џингис-Кана: поглед на руску историју са Истока а не са Запада, Бримо, Београд, 2002.
    • Шљукић С., Шљукић М., Друштво и сукоб, Завод за уџбенике, Београд, 2018.
    • Шумпетер Ј., Капитализам, социјализам и демократија, Култура, Београд, 1960.
    • Шутовић М. М., „Манифест, радикална демократија или футуристичка алхемија“, Социолошки преглед, бр. 2, 2018, 559-585.
    • Шутовић М. М.,  „Карл Маркс: „аутономија социологије“ и парадокс глобализације“, Култура полиса, бр. 28, 2015, 121-141.
    • Brodel F., Mediteran i mediteranski svet u doba Filipa II, Geopolitika, Podgorica: CID. Beograd, 2001.
    • Hosfeld  R., Karl Marks: Biografija, Karpos, Loznica, 2014.
    • Marx K., Kapital, Prosveta, Beograd, 1979.
    • Marx К., Engels, F., Dela, tom 46, Institut za međunarodni radnički pokret; Prosveta, Beograd, 1979.
    • Marx К., Engels F., Dela, tom 43, Institut za međunarodni radnički pokret; Prosveta, Beograd, 1978.
    • Marx К., Engels F., Dela, tom 13, Institut za međunarodni radnički pokret; Prosveta Beograd, 1976.
    • Marx К., Engels F., Dela, tom 12, Institut za međunarodni radnički pokret; Prosveta, Beograd, 1975.
    • Monteskje Š., Razmatranje o uzrocima veličine Rimljana i njihove propasti, Utopija, Beograd, 2004.
    • Šobe F., Loren M., Međunarodni kulturni I odnosi: istorija I kontekst, Clio, Beograd, 2014.
    • Špengler O., Propast Zapada: nacrti za morfologiju istorije sveta, knjiga 1, oblik I stvarnost, Službeni glasnik, Beograd, 2018.
    • Špengler O., Propast Zapada: nacrti za morfologiju istorije sveta, knjiga 2, svetskoistorijske perspektive, Službeni glasnik, Beograd, 2018.
PERIODIKA Nacionalni interes 3/2019 3/2019 УДК 141.82 Marx K.:94(4-11) 179-202