ČLANCI I STUDIJE

KRITIČKA ANALIZA NATO AGRESIJE NAD SRBIMA U DELIMA VODEĆIH SVETSKIH INTELEKTUALACA

U vreme kada se navršava dvadeset godina od NATO agresije nad Srbima potrebno je ponovo pozabaviti se ovom temom kako ovako stravičan zločin nikada ne bi bio zaboravljen. Imajući u vidu sve jaču tendenciju revidiranja i prekrajanja svetske istorije, potreba za ovim postaje još jača. Potrebno je posvetiti posebnu pažnju kritičkoj analizi ,,intervencija“ koje su izvršene u SRJ pod okriljem borbe za zaštitu ljudskih prava i demokratije. U ovom radu se preispituju opštevažeći razlozi za NATO napad na SRJ pri čemu se istovremeno ukazuje na svu apsurdnost postojanja međunarodnog prava koja je tom prilikom manifestovana. Ovaj rad u svoj fokus stavlja analizu dela vodećih svetskih intelektualaca, poput Noama Čomskog i Alena Badjua, koji su svoj glas digli protiv NATO bombardovanja 1999. godine, a u cilju potrage za pravom istinom.

• Badiou Alain, Polemics, Verso, 2006.
    • Бадју Ален, Наша невоља долази издалека – наше зло допире надалеко, Академска књига, 2016.
    • Бадју Ален, ,,Предговор“, у: Миша Стојадиновић, Живојин Ђурић, Политички митови неолиберализма, Институт за политичке студије, Београд, 2017.
    • Гаћиновић Радослав, ,,Војна неутралност и будућност Србије“, Политика националне безбедности, Институт за политичке студије, Београд, бр. 1/2018.
    • Parenti Michael, The Face of Imperialism, Paradigm Publishers, 2011.
    • Петковић Слободан, Злочин у рату, геноцид у миру, Службени гласник и Друштва Србије за борбу против рака, 2012.
    • Петровић Пироћанац Зоран, ,,Евро-интеграције и нова безбедносна архитектура Југоистока Европе Боундстил – нови Рамштајн и утеривач у Евро-интеграције’’, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, бр. 1/2013.
    • Траиловић Драган, ,,Политичко-економске и безбедносне алтернативе Србије у очима њених грађана“, Политика националне безбедности, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2/2018.
    • Chomsky Noam, ,,Humanitarian Imperialism: The New Doctrine of Imperial Right’’, Monthly Review, September, 2008.
    • Чомски Ноам, Интервенције, Рубикон, Нови Сад, Беокњига, Београд, 2009.
    • Чомски Ноам, Нови милитаристички хуманизам – лекције Косова, Филип Вишњић, Београд, 2000.
    • Чомски Ноам, Светски поредак, стари и нови, Студентски културни центар, Београд, 1996.
    • Чомски Ноам, Хегемонија или опстанак, Рубикон, Нови Сад, 2008.
    • Шуваковић Урош, ,,Србија и атлантске интеграције – програмско-политички ставови партија у Србији према НАТО“, Политика националне безбедности, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2/2018.
    • Chomsky Noam, Yugoslavia Peace, War, and Dissolution, PM Press, Oakland, USA, 2018.
    • Walzer Michael, ,,The Triumph of Just War Theory (and the Dangers of Success)” Social Research, International Justice, War Crimes, and Terrorism: TheU.S. Record, No. 4/ 2002.
PERIODIKA Politika nacionalne bezbednosti 1/2019 1/2019 УДК: 341.31NATO(497.11+497.16)”1999”:316.652(100) 203-216