ЧЛАНЦИ И СТУДИЈЕ

КРИТИЧКА АНАЛИЗА НАТО АГРЕСИЈЕ НАД СРБИМА У ДЕЛИМА ВОДЕЋИХ СВЕТСКИХ ИНТЕЛЕКТУАЛАЦА

У време када се навршава двадесет година од НАТО агресије над Србима потребно је поново позабавити се овом темом како овако стравичан злочин никада не би био заборављен. Имајући у виду све јачу тенденцију ревидирања и прекрајања светске историје, потреба за овим постаје још јача. Потребно је посветити посебну пажњу критичкој анализи ,,интервенција“ које су извршене у СРЈ под окриљем борбе за заштиту људских права и демократије. У овом раду се преиспитују општеважећи разлози за НАТО напад на СРЈ при чему се истовремено указује на сву апсурдност постојања међународног права која је том приликом манифестована. Овај рад у свој фокус ставља анализу дела водећих светских интелектуалаца, попут Ноама Чомског и Алена Бадјуа, који су свој глас дигли против НАТО бомбардовања 1999. године, а у циљу потраге за правом истином.

• Badiou Alain, Polemics, Verso, 2006.
    • Бадју Ален, Наша невоља долази издалека – наше зло допире надалеко, Академска књига, 2016.
    • Бадју Ален, ,,Предговор“, у: Миша Стојадиновић, Живојин Ђурић, Политички митови неолиберализма, Институт за политичке студије, Београд, 2017.
    • Гаћиновић Радослав, ,,Војна неутралност и будућност Србије“, Политика националне безбедности, Институт за политичке студије, Београд, бр. 1/2018.
    • Parenti Michael, The Face of Imperialism, Paradigm Publishers, 2011.
    • Петковић Слободан, Злочин у рату, геноцид у миру, Службени гласник и Друштва Србије за борбу против рака, 2012.
    • Петровић Пироћанац Зоран, ,,Евро-интеграције и нова безбедносна архитектура Југоистока Европе Боундстил – нови Рамштајн и утеривач у Евро-интеграције’’, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, бр. 1/2013.
    • Траиловић Драган, ,,Политичко-економске и безбедносне алтернативе Србије у очима њених грађана“, Политика националне безбедности, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2/2018.
    • Chomsky Noam, ,,Humanitarian Imperialism: The New Doctrine of Imperial Right’’, Monthly Review, September, 2008.
    • Чомски Ноам, Интервенције, Рубикон, Нови Сад, Беокњига, Београд, 2009.
    • Чомски Ноам, Нови милитаристички хуманизам – лекције Косова, Филип Вишњић, Београд, 2000.
    • Чомски Ноам, Светски поредак, стари и нови, Студентски културни центар, Београд, 1996.
    • Чомски Ноам, Хегемонија или опстанак, Рубикон, Нови Сад, 2008.
    • Шуваковић Урош, ,,Србија и атлантске интеграције – програмско-политички ставови партија у Србији према НАТО“, Политика националне безбедности, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2/2018.
    • Chomsky Noam, Yugoslavia Peace, War, and Dissolution, PM Press, Oakland, USA, 2018.
    • Walzer Michael, ,,The Triumph of Just War Theory (and the Dangers of Success)” Social Research, International Justice, War Crimes, and Terrorism: TheU.S. Record, No. 4/ 2002.
периодика Политика националне безбедности 1/2019 1/2019 УДК: 341.31NATO(497.11+497.16)”1999”:316.652(100) 203-216